Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
07/01/2024 - 08:00

W mieszkaniu rozegrał się dramat. Przed blokiem pojawiło się pogotowie i straż pożarna

Naprawdę niewiele brakowało, a w jednym z bloków w Gorlicach doszłoby do tragedii. Na miejscu szybko pojawiły się służby ratunkowe. Dwie kobiety zostały przewiezione do szpitala.


W sobotni poranek, w bloku przy ulicy Krasińskiego w Gorlicach, omal nie doszło do tragedii. W jednym z mieszkań ulatniał się niewidzialny, bezbarwny i bezwonny gaz jakim jest tlenek węgla. W tym czasie w środku przebywały dwie kobiety, które nie miały pojęcia, że czyha na nie śmiertelne niebezpieczeństwo. Przekonały się o tym dopiero wtedy, gdy zasłabły, a ich stan z każdą chwilą pogarszał się, wówczas zadzwoniły pod numer alarmowy i wezwały pomoc.

Już chwilę później na sygnale przyjechało pogotowie ratunkowe i straż pożarna.

- Dokładnie sprawdziliśmy naszymi czujnikami całe mieszkanie. Urządzenie pokazało 35 ppm tlenku węgla. Wcześnie z pewnością było go więcej, ale zanim dotarliśmy na miejsce mieszkanie zostało przewietrzone przez domowników – powiedział nam strażak z Gorlic. 

Zobacz też Tragedia wisiała na włosku. Kierowcy przecierali oczy ze zdumienia, policjanci byli w szoku 

Załoga pogotowia ratunkowego udzieliła pomocy poszkodowanym osobom. Dwie kobiety przytomne zostały przewiezione do szpitala. 

Przypomnijmy. Do zatrucia tlenkiem węgla najczęściej dochodzi w łazienkach. Tam są bardzo często zamontowane przepływowe podgrzewacze wody, ale do zatrucia czadem może dojść także wszędzie tam, gdzie odbywa się proces spalania.

Zobacz też Wstrząsające sceny przed galerią handlową w Nowym Sączu. Na miejscu pojawiła się policja 

Tlenek węgla powstaje w procesie niepełnego spalania. Zbyt mała ilość tlenu dopływa do paleniska i wtedy wytwarza się tlenek węgla. Jest to bardzo niebezpieczna substancja, ponieważ jest bezbarwna, bezwonna i nie ma smaku. Aby uniknąć zagrożenia zatrucia to przed sezonem grzewczym należy przeglądnąć urządzenia grzewcze, aby działały sprawnie oraz sprawdzić wentylację.

Wykrycie czadu w początkowej fazie umożliwiają czujniki tlenku węgla, dlatego warto takie urządzenia kupować i montować szczególnie tam, gdzie odbywa się proces spalania. Gdy już czujnik się odezwie trzeba poprosić o pomoc strażaków,  jak najszybciej przewietrzyć mieszkanie i ewakuować się na zewnątrz. 

Zobacz też Te kobiety tylko wyglądają niewinnie. Są niebezpieczne, ściga je policja [ZDJĘCIA]

Tam, gdzie nie ma czujników tlenku węgla, ludzie często są zabierani na obserwację do szpitala, tracą przytomność, a nawet i życie. Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla? Na początku są to nudności, wymioty, zawroty i bóle głowy, aż do utraty przytomności i śmierci. Nie wolno takich objawów lekceważyć. ([email protected] Fot. Ilustracyjna RG)







Dziękujemy za przesłanie błędu