Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
20/04/2019 - 09:35

W jaki sposób wyznacza się datę Wielkanocy?

Z roku na rok święta wielkanocne wypadają w innym terminie. Z pewnością wiele osób zastanawia się, dlaczego najważniejsze święto dla chrześcijan nie ma jednej ustalonej daty.


Święta Wielkiej Nocy to najważniejsze święto dla wszystkich chrześcijan. Podczas trzydniowego Triduum Paschalnego wspominamy Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Do tych najważniejszych dni wierni przygotowują się przez czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu. Jest to czas zadumy i refleksji. Powstaje jednak pytanie, dlaczego najważniejsze święta co roku przypadają w innym terminie?

Zobacz też Dzisiaj Wielka Sobota. Jest to czas skupienia i wyciszenia

Już od pierwszych wieków istnienia Kościoła, kształtowały się różne tradycje wyznaczania daty Wielkanocy. Jezus Chrystus umarł na krzyżu w żydowskie święto Paschy, dlatego przy wyznaczaniu świąt nawiązuje się do żydowskiego kalendarza księżycowego. Zgodnie z tradycją Kościoła katolickiego, święta Wielkanocne przypadają w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. W tym roku pełnia była w Wielki Piątek, czyli 19 kwietnia, dlatego Niedziela Wielkanocna przypada 21 kwietnia.

- Podstawą wyznaczania daty Świąt Wielkanocnych jest biblijny nakaz, by przygotowanie do święta Paschy przypadało 14 dnia miesiąca nissan a sama Pascha 15 dnia miesiąca nissan - mówił dla KAI ks. prof. Józef Naumowicz. - Wtedy właśnie Żydzi świętowali Paschę, która upamiętniała wyjście z niewoli egipskiej.

Jednak kwestią do rozstrzygnięcia szybko okazało się to, że przy ustaleniu daty Wielkanocy pojawiła się różnica w określeniu daty ukrzyżowania Chrystusa podana w ewangeliach św. Mateusza, św. Marka i św. Łukasza oraz w ewangelii św. Jana. Różnica powstała z powodu żydowskiego sposobu określania dnia jako czasu od zachodu do zachodu słońca - dlatego sporny okazał się wieczór 14 dnia miesiąca nissan. Kościoły wschodnie konsekwentnie wybrały dzień 14 nissan, zaś zachodnie - dzień 15. Rzecz udało się rozstrzygnąć na pierwszym soborze w Nicei w 325 r. Za oficjalną datę uznany został dzień 15.

Tę samą datę udało się utrzymać aż do XVI wieku, gdy w 1582 roku na Zachodzie został wprowadzony kalendarz gregoriański. Kościoły Wschodu pozostały jednak przy kalendarzu juliańskim, którego niedokładności sprawiają, że różnica w dacie wiosennej równonocy obecnie wynosi już 13 dni.

RG [email protected], Fot. RG







Dziękujemy za przesłanie błędu