Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 lipca. Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego
08/06/2013 - 08:00

Urzędnicy przypominają: uprawa maku i konopi wymaga zezwolenia

Rozpoczął się okres wegetacji roślin. Urzędy gminne przypominają mieszkańcom o zakazie uprawiania maku i konopi. Co roku policja przeprowadza kontrole pól uprawnych i działek ogrodowych i co roku znajduje nielegalne uprawy, przede wszystkim maku. Mimo iż zakaz istnieje od wielu lat, plantatorzy tłumaczą się najczęściej, że o tym nie wiedzieli i że to tylko na potrzeby własne.
- Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu co roku od kwietnia do sierpnia realizuje działania pn. MAK – KONOPIE. Kumulacja takich działań przypada w okresie wzrostu maku, a zwłaszcza w okresie kwitnienia - od czerwca do końca lipca. W tym czasie policjanci z sądeckiej komendy oraz jednostek podległych przeprowadzają lustracje pod kątem wystąpienia nielegalnych upraw maku i konopi. Podejmowana jest również współpraca z samorządami miast i gmin – mówi Iwona Grzebyk-Dulak, rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej w Nowym Sączu.
- W roku 2012 policjanci KMP w Nowym Sączu przeprowadzili łącznie 181 kontroli pod kątem nielegalnej uprawy maku i konopi.
Na terenie miasta Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego ujawniono łącznie obszar około 121 m kw. na którym znajdowały się 23 krzewy konopi indyjskiej. Fakt ujawnienia plantacji pozwolił między innymi na zabezpieczenie ponad 6000 gramów ziela konopi indyjskiej (suszu), którego czarnorynkowa wartość wynosi za 1 g – około 25 zł. W związku z nielegalną uprawą zatrzymano 2 osoby którym przedstawiono zarzuty z art. 63 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii
– mówi aspirant sztabowy Andrzej Gawlak, szef Referatu do walki z przestępczością narkotykową.
- Innym rodzajem procederu jest uprawianie takich środków w miejscach zamieszkania, gdzie sprawcy prowadzą tzw. hodowlę 1-2 doniczkową. W roku 2012 ujawniono dwa takie przypadki, gdzie sprawcy odpowiadali z art. 63 wymienionej ustawy. Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu i jednostek podległych sukcesywnie prowadzą działania mające na celu ujawnianie nielegalnych plantacji zarówno maku jak i konopi i realizują je w ramach programowych działań polegających na lustrowaniu pól oraz innych miejsc przydatnych do prowadzenia takiego procederu – dodaje aspirant Gawlak. 

Przypominamy więc, że zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, Sejmik Województwa Małopolskiego ustalił ogólną powierzchnię przeznaczoną pod uprawę maku niskomorfinowego w 2013 roku w województwie małopolskim na 21,6 ha. Innego maku niż niskomorfinowy nie można w ogóle zasiać. Mak można uprawiać tylko w jedenastu gminach, położonych głównie na północ od Krakowa i Tarnowa, jedyną na południu jest Lanckorona. W wykazie tych gmin nie ma ani jednej z powiatów nowosądeckiego, limanowskiego i gorlickiego. Ogólną powierzchnię przeznaczoną pod uprawę konopi włóknistych w 2013 r. na terenie województwa małopolskiego Sejmik ustalił na 58,60 a, tylko na terenie gmin Kraków i Książ Wielki. Zgodnie z art. 53 ust. 1 tejże ustawy, kto wbrew przepisom wytwarza, przetwarza albo przerabia środki odurzające lub substancje psychotropowe albo przetwarza słomę makową podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. W trakcie sezonu wegetacyjnego przeprowadzone będą rygorystyczne kontrole przestrzegania obowiązujących w tej sprawie przepisów.
Sejmik województwa po zasięgnięciu opinii Ministra Zdrowia oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, określa w drodze uchwały, ogólną powierzchnię przeznaczoną corocznie pod uprawy maku lub konopi włóknistych oraz rejonizację tych upraw, mając na względzie zagrożenie narkomanią, zapotrzebowanie na surowce pochodzące z tych upraw oraz tradycje uprawy maku i konopi włóknistych na danym terenie.
Rejonizacją upraw maku niskomorfinowego w 2013 roku na terenie województwa Małopolskiego objęto wszystkie wnioskujące gminy, w których uprawa ta stanowi wieloletnią tradycję. Skup będą prowadziły podmioty posiadające zezwolenie marszałka Województwa Małopolskiego. Ponadto, w województwie małopolskim w roku 2013 uprawę konopi włóknistych zaplanowały 2 podmioty z przeznaczeniem na cele włókiennicze, nasiennictwa oraz na materiał budowlany.
W 2013 roku na terenie województwa małopolskiego nie będą prowadzone uprawy maku innego niż niskomorfinowy, ani konopi innych niż włókniste. Zgodnie z ustawą, uprawa maku, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, może być prowadzona wyłącznie na potrzeby przemysłu farmaceutycznego i nasiennictwa, a maku niskomorfinowego wyłącznie na cele spożywcze i nasiennictwa. Uprawa konopi włóknistych może być prowadzona wyłącznie na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego, materiałów budowlanych oraz nasiennictwa. Uprawa innych rodzajów konopi jest zabroniona.
Jan Gabrukiewicz
Fot: sxc.hu
 






Dziękujemy za przesłanie błędu