Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
17/07/2023 - 08:05

Tylu pieniędzy na ratowanie zabytków w regionie dawno nie było. Kto otrzymał finansowe wsparcie?

W wielu zniszczonych zabytkach wołających o ratunek w naszym regionie uda się przeprowadzić najpilniejsze prace restauracyjne i konserwatorskie. Jest to możliwe, dzięki funduszom, jakie udało się pozyskać na te pilne prace z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków „Ocalić blask pereł i perełek kultury”. Takiego wsparcia Sądecczyzna oraz powiaty limanowski i gorlicki dawno nie otrzymały.

Lista zabytków, które czekają na ratunek na Sądecczyźnie oraz w powiatach limanowskim i gorlickim jest bardzo długa.

Podmioty, ale też i osoby prywatne starały się o finansowe wsparcie na przeprowadzenie remontów, ale też prac konserwatorskich.

Wśród zabytków z Sądecczyzny, ale też dwóch sąsiadujących z nią powiatów, które trzeba pilnie restaurować znalazły się: kościoły, cerkwie, kaplice, kapliczki, ale też mury, otaczające świątynie, zabytkowe cmentarze, dwory, szkoła, a nawet…zamek.

Małopolska z wspomnianego rządowego programu otrzymała ponad 200 mln złotych na prawie 380 zadań z terenu całego województwa.

- Każdy z tych obiektów, które znalazły się na liście inwestycji z rządowym dofinansowaniem, to świadek historii. To perły i perełki naszej kultury. Dzięki decyzji Premiera Mateusza Morawieckiego otrzymaliśmy prawie 202 mln zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dzięki tym środkom wykonanych zostanie prawie 380 inwestycji związanych z zabytkami: prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane – informuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Małopolska jest niezwykłym regionem, obfitującym w niezwykłe skarby kultury, który winniśmy chronić. 

- Dzięki Rządowemu Programowi Odbudowy Zabytków mają one szansę zyskać nowy blask. Chcemy ochronić to cenne, ale też kruche dziedzictwo – mówi wojewoda Kmita. - Rządowy Programu Odbudowy Zabytków to wyraz dbałości o tak pojmowane korzenie, o naszą tożsamość narodową i wspólnotę narodową, o to, co ją ukształtowało. Program ten uzupełnia szeroki wachlarz rządowych propozycji, które realizują ideę zrównoważonego które realizują ideę zrównoważonego rozwoju i zakładają wspieranie samorządów we wdrażaniu projektów ważnych dla mieszkańców – podkreśla wojewoda Kmita.

Zasady programu

Nabór wniosków do programu rządowego trwał do końca marca 2023 roku. Jednostki samorządu terytorialnego mogły ubiegać się o dofinansowania na ochronę zabytków i opiekę nad nimi.

Dofinansowanie przyznane zostało maksymalnie w wysokości 98 proc. wartości inwestycji, a minimalny udział własny wynosi 2 proc..

Każdy samorząd mógł złożyć maksymalnie 10 wniosków w trzech kategoriach:

  • do 150 000 zł;
  • do 500 000 zł;
  • do 3 500 000 zł.

Przedmiotem wniosku mogły być prace konserwatorskie i restauratorskie oraz roboty budowlane. Pozyskane środki samorząd może przeznaczyć bezpośrednio na zabytki pod swoją opieką albo na udzielenie dotacji samorządowej na takie prace.

Rządowego Programu Odbudowy Zabytków „Ocalić blask pereł i perełek kultury” 2023.

Jakie zabytki otrzymały pieniężne dofinansowanie ze wspomnianego programu?

Powiat nowosądecki

Czytaj dalej - TUTAJ

Strony
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu