Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 maja. Imieniny: Floriana, Michała, Moniki
12/11/2022 - 16:20

Tunel na zakopiance otwarty. Budowa trwała pięć lat i pochłonęła ponad miliard złotych

Tunel na drodze ekspresowej S7 pod górą Luboń Mały został w sobotę uroczyście otwarty. Nosi imię prezydenckiej pary Marii i Lecha Kaczyńskich. To najdłuższy tunel na zakopiance. Koszt jego budowy zamknął się kwotą ponad miliard złotych.

W uroczystości wzięli udział między innymi prezes PiS Jarosław Kaczyński, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Jest to najdłuższy tunel na zakopiance łączy Skomielną Białą z Naprawą. Jego budowa rozpoczęła się w marcu 2017 roku i trwała pięć lat. Został wydrążony pod górą Luboń.

Jak podaje polsatnews.pl, tunel planowano oddać do użytku na początku ubiegłego roku, ale stało się inaczej. Zamiary trzeba było zweryfikować, bo przeszkodą stało się osuwisko, które sprawiło, że na pewien czas trzeba było przerwać prace. Zadania nie ułatwiała również pandemia COVID-19 i lockdowny.

Do budowy tego tunelu użyto 180 ton materiałów wybuchowych, 48 tysięcy ton stali, a także 190 tysięcy metrów sześciennych betonu.

Tunel ma dwie nitki. Jedna prowadzi w stronę Zakopanego, druga natomiast do Krakowa. Jest to najdłuższy tunel na zakopiance i jeden z najdłuższych w Polsce.

- W tunelu znajduje się 11 nisz ewakuacyjnych, rozmieszczonych co 172,5 m., w tym jedna zlokalizowana w środku jest przejezdna dla służb ratowniczych. Po zewnętrznej stronie komór tunelu rozmieszczone są co ok. 86 metrów nisze alarmowe i hydrantowe. W środku obiektu jest też zatoka postoju awaryjnego – wymieniają pracownicy GDDKiA.

Pierwsze do nowego tunelu wjechały zabytkowe samochody – „maluchy” i duże fiaty. W tunelu został zamontowany odcinkowy pomiar prędkości. Można w nim jechać z maksymalną prędkością 100 km/h.

Teraz do stolicy Tatr można będzie dojechać szybciej.

Łączny koszt budowy drogi ekspresowej, nazywanej zakopianką, łączącej Lubień z Rabką-Zdrój to 2 457 601 820 złotych. Jak dodaje GDDKiA, około 1 miliard 300 milionów złotych to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

[email protected], fot. GDDKiA, źródło: polsatnews.pl







Dziękujemy za przesłanie błędu