Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
28/10/2023 - 15:30

Te gminy też mają wyszukiwarki grobów na cmentarzach

Jak co roku przypominamy – nie tylko na cmentarzach w Nowym Sączu, nekropolie mają swoje wyszukiwarki grobów. Tak jest również w Podegrodziu i w Starym Sączu. Zobaczcie, jakie informacje są w nich zawarte.

Wrzuć monetę, poleci woda! Na tym cmentarzu liczy się każdy litr

Wszystkich świętych przypada już za kilka dni. Sądeczanie będą odwiedzać groby nie tylko najbliższych, ale również przyjaciół i znajomych. A my przypominamy, że część gmin ma internetowe wyszukiwarki grobów. Tak jest – obok Nowego Sącza – choćby w Podegrodziu i Starym Sączu.

Gmina Podegrodzie już kilka lat temu zinwentaryzowała wszystkie swoje nekropolie - w Podegrodziu, Podrzeczu, Gostwicy i Brzeznej, a dane na ich temat umieściła na portalu http://mogily.pl/start/g-cmentarze-podegrodzie.

Zasadniczą częścią systemu jest Wyszukiwarka, dzięki której wpisując imię i nazwisko zmarłego otrzymamy dokładne dane o lokalizacji mogiły wraz z jej zdjęciem. Przy wyszukiwaniu interesujących nas informacji można również posłużyć się datą urodzenia lub śmierci zmarłego.

Obok szczegółowej mapy każdego z cmentarzy jest galeria zdjęć nagrobków i krzyży, informacja o rocznicy śmierci zmarłych danego dnia kalendarzowego. Jest również zakładka Znani Zmarli, gdzie znaleźć można krótkie notki biograficzne osób ważnych dla funkcjonowania podegrodzkiego samorządu i miejscowej społeczności. 

Stary Sącz: ważą się losy kolejnych 104 tanich mieszkań

Dodatkowo witryna wyposażona jest w tzw. Wirtualny Spacer – doskonałe narzędzie, by zawczasu zorientować się, co do lokalizacji konkretnej mogiły. 

Aplikacja, która działa też w wersji mobilnej, przypomni nam o rocznicy śmierci lub o terminie wniesienia opłaty za miejsce pochówku. Dodatkowo możemy zapalić wirtualny znicz w sytuacji, gdy nie możemy stawić się na cmentarzu osobiście.

Podobne ułatwienia wprowadzono też dwóch cmentarzach w Starym Sączu, z których dane umieszczone są pod adresem https://starysacz.grobonet.com/. Wpisując imię i nazwisko a w razie potrzeby bardziej szczegółowe dane zmarłego, otrzymamy informację o lokalizacji jego grobu – adres cmentarza, sektor, rząd i numer grobu i informacje o innych osobach pochowanych w tej mogile. Lokalizacja wyświetli się też na wirtualnej mapie nekropolii, którą można zapisać w komputerze lub wydrukować.

W tej samej zakładce jest też opcja zapalenia wirtualnego znicza – wystarczy kliknąć odnośnik i wpisać np. swoje imię albo informację typu: kochające wnuki. Jest jednak jedno ograniczenie – na jednym grobie może się palić tylko sześć zniczy wirtualnych jednocześnie.

Na stronie głównej zamieszczane są tez dane osób ostatnio pochowanych i tych, których rocznicę śmierci akurat obchodzimy. System umożliwia ponadto zdalne zlecenie opłacenia miejsca na cmentarzu. Za aktualizację danych na portalu odpowiada Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej w Starym Sączu. ([email protected] Fot.: ES) © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu