Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 1 marca. Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy
03/12/2023 - 13:45

Takiej zimy dawno nie było. Jak zatrzymać ciepło w domu. Sprytne oszczędności

Takiej zimy dawno nie było. Temperatury spadły poniżej zera, a to oznacza, że trzeba więcej dorzucić do pieca. Jak zatrzymać ciepło w domu? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli budynków jednorodzinnych. Najprostsze rozwiązanie to mocne odkręcenie grzejników, jednak wobec rosnących cen energii –kosztowne dla kieszeni. Co można więc zrobić, żeby cieszyć się ciepłem, a jednocześnie nie wydrenować domowego budżetu?

Obecny sezon grzewczy zapowiada się na bardzo drogi. Podwyżki cen gazu, prądu oraz węgla sprawiły m.in., że do łask wróciły piece wolnostojące – czyli tzw. kozy, a przy domach rosną zapasy drewna opałowego. W takiej sytuacji warto przede wszystkim sprawdzić, gdzie możemy zyskać oszczędności i co zrobić, żeby ciepło nie uciekało na zewnątrz. Jednym ze skutecznych sposobów jest termomodernizacja i wymiana starych, nieszczelnych okien oraz drzwi.

Czytaj też ZUS zawiesza wypłatę emerytur. Ten sądny dzień przyniósł grudzień

Sprytne oszczędności

Poprzez codzienne nawyki i wybory możemy zwiększyć swój komfort termiczny, a przy tym zaoszczędzić pieniądze. Często nie trzeba do tego wcale wielkich inwestycji – wystarczy zastosować kilka prostych trików. Po pierwsze, dla zapewnienie efektywnego ogrzewania i przepływu ciepła w pomieszczeniach, nie zasłaniajmy kaloryferów zasłonami czy też meblami. Gdy wychodzimy z domu lub idziemy spać, możemy spokojnie przykręcić grzejniki (ale nie całkowicie je zakręcić) i ustawić temperaturę około 17-18 stopni Celsjusza. Dobrym rozwiązaniem jest też zainstalowanie mat zagrzejnikowych, które odbijają ciepło – możemy kupić je np. w markecie budowlanym i samodzielnie zamontować. Dom wietrzmy krótko, ale intensywnie i na ok. 10 minut przed uchyleniem okien zmniejszmy ogrzewanie. Po zakończeniu wietrzenia możemy znów ustawić grzejniki na poprzedni poziom.

Czytaj też Tylko z tego jednego powodu ruszyła lawina pozwów. Czy grozi nam sądowy paraliż? 

Podobne praktyczne porady znajdziemy w Internecie.  Nadal będziemy jednak tracić ciepło a wraz z nim pieniądze, jeśli mamy w domu nieszczelne okna i drzwi. Tą drogą może „uciekać” nawet 20-30% energii cieplnej, a więc potencjał zysków jest tu bardzo duży. Doszczelnienie starych wyrobów (np. z użyciem uszczelek) może pomóc, ale będzie tylko działaniem doraźnym. – Niezależnie od źródła ogrzewania, skutecznym sposobem na ciepły dom i oszczędność energii

są wymiana starych okien, drzwi zewnętrznych oraz bramy garażowej na energooszczędne produkty. Co ważne, to rozwiązanie długofalowe – ograniczenie kosztów eksploatacji budynku nie tylko na najbliższą zimę, ale i kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat – mówi Paweł Wróblewski ze  Związku Polskie Okna i Drzwi. Jeśli do tego zadbamy o izolację termiczną dachu i ocieplenie ścian zewnętrznych, zyskamy znaczną poprawę efektywności energetycznej budynku.

Czytaj też Mają pieniądze, powinni płacić, ale nie płacą. No szok i oburzenie

Dobry montaż

Możemy wybrać nawet najlepsze, najcieplejsze okna czy drzwi. Jeśli będą one jednak źle zamontowane, zmarnujemy ich potencjał i zainwestowane środki. Dlatego pamiętajmy o prostej zasadzie: dobry montaż jest tak samo ważny, jak dobry produkt. W przypadku okien i drzwi zewnętrznych, w zależności od specyfiki budynku, można zastosować ciepły montaż warstwowy, który skutecznie eliminuje straty energii cieplnej. Jeszcze inną techniką, wykorzystywaną przede wszystkim w nowo budowanych domach jest wysunięcie okna i drzwi w warstwę izolacji termicznej (ocieplenia), dzięki czemu ryzyko powstawania mostków termicznych jest ograniczone do minimum.

Czytaj też Ferie zimowe 2024. Terminy dla poszczególnych województw. Kiedy są ferie w Małopolsce? 

Proste działania mogą dać duży efekt

Jak zadbać o ciepły dom? Przede wszystkim przełączmy się na tryb „oszczędzanie”. Nawet pozornie proste działania mogą dać duży efekt, jeśli wejdą nam w nawyk. Zadbajmy również o to, żeby ciepło, które dużym kosztem wytworzymy, zostało w domu. Wymiana okien i drzwi to inwestycja w wyższy komfort użytkowania pomieszczeń i ograniczenie wydatków na ogrzewanie. Wielu producentów stolarki otworowej oferuje specjalne „zimowe” promocje, a technologie montażowe umożliwiają przeprowadzenie prac nawet w ujemnych temperaturach. Nie musimy więc czekać aż do wiosny. ([email protected]) fot.jmDziękujemy za przesłanie błędu