Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 listopada. Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka
03/06/2023 - 17:15

Modlili się po naszemu. Niezwyczajne nabożeństwo pod góralską kapliczką [ZDJĘCIA]

Przez cały miesiąc gromadzili się w mniejszych gromadkach, przy osiedlowych kapliczkach. Dawali wyraz swojej pobożności i kontynuowali wieloletnią tradycję odprawiania majowych nabożeństw. Górale z okolic Mszany Dolnej uroczyście zakończyli codzienne odmawianie Litanii Loretańskiej.

To już tradycja, że górale z pogranicza Beskidu Wyspowego i Gorców  na zakończenie  majowych nabożeństw spotykają  się przy jednej z urokliwych wiejskich kapliczek.  Tym razem była to stara dziewiętnastowieczna kapliczka w Łętowem. 

Historia jej powstania nie jest znana. Jakiś czas temu odnowiona,  odżywa raz w roku, podczas majowych wieczornych modlitw – wyjaśnia Magda Polańska z urzędu gminy w Mszanie Dolnej.  

W pomarańczowej poświacie zachodzącego słońca regionalne stroje, w które odświętnie ubrali się Zagórzanie, wyglądały  wyjątkowo; pięknie mieniły się cekiny i spinki góralskie – rekacjonuje ostatnie w tym roku majowe Magda Polańska z urzędu gminy w Mszanie Dolnej.

Kolejnym wezwaniom Litanii Loretańskiej wyśpiewywanej na całe gardło przez łętowian towarzyszyły dźwięki smyczków Kapeli Kościelnioków działającej w strukturach Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom z Olszówki. Modlitwę poprowadził ks. Mariusz Domaradzki MS, wikariusz Parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Łętowem.

Uroku wydarzeniu dodawali rozśpiewani młodzi górale z Zespołu Łętowianie. Pierwszy gazda we wsi, sołtys Zbigniew Florek, pełnił honory gospodarza, a niezawodne Śwarne Babki z Koła Gospodyń Wiejskich, po nabożeństwie obficie częstowały słodkimi wypiekami…

- W powietrzu unosiła się prawdziwa magia… wszak nie od dziś wiadomo, że Zagórzańskie Dziedziny to miejsce magiczne-  podkreśla Magda Polańska. ([email protected]) fot.

Niezwyczajne nabożeństwo pod góralską kapliczką
Tak się modlą tylko po naszemu
Dziękujemy za przesłanie błędu