Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
27/01/2018 - 17:05

Tak głosują nasi posłowie z PiS! Pogrzebali miliony i miejsca pracy w Nowym Sączu

Miał być prestiż, wielomilionowy budżet i blisko 80 dobrze płatnych miejsc pracy. Ale nic z tego nie wyszło. Już wiadomo, że Nowy Sącz nie będzie siedzibą biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, czyli nowej, rządowej instytucji, bo w Sejmie zagłosowali przeciwko temu… nasi, lokalni posłowie!

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców to nowa instytucja, która ma stać na straży praw polskich firm i realizować cele Konstytucji Biznesu. Jak dotąd, kilkanaście nowych centralnych urzędów powołanych za rządów Prawa i Sprawiedliwości zostało zlokalizowanych w Warszawie.

Czytaj też Batalia o rządową instytucję w Nowym Sączu

To właśnie dlatego lokalne stowarzyszenie Klub Jagielloński, z którym związana jest gorlicka posłanka Elżbieta Zielińska, przygotowało obywatelską poprawkę do projektu ustawy o powołaniu urzędu. Chodziło o to, żeby siedzibą urzędu stał się Nowy Sącz. I co? I nic. Już wiadomo. Batalia została przegrana rękami… lokalnych posłów rządzącej partii.

Sejm odrzucił w piątek zaproponowaną przez poseł Zielińską poprawkę. Za umiejscowieniem urzędu w Nowym Sączu opowiedziało się zaledwie 80 posłów. Przeciw było 243 parlamentarzystów, a 94 wstrzymało się od głosu.

Wśród tych, którzy opowiedzieli się za znalazła się grupa 25 posłów Platformy Obywatelskiej, 26 posłów Kukiz'15, 20 parlamentarzystów Nowoczesnej. Inicjatywę wsparło też 4 parlamentarzystów z PSL, 3 z koła poselskiego Unii Europejskich Demokratów. oraz 2 niezrzeszonych. Ani jeden z posłów trzymającego władzę Prawa i Sprawiedliwości, które na swoich sztandarach ma wypisane hasło zrównoważonego rozwoju nie poparł Nowego Sącza. 

Czytaj też Wybudują skarbowy superurząd w Nowym Sączu  

Najbardziej szokująca jest postawa parlamentarzystów PiS z Sądecczyzny. Nadzieje na powstanie w naszym mieście prestiżowej rządowej instytucji, z rocznym budżetem w wysokości 18 milionów złotych i 75. miejscami pracy pogrzebali lokalni posłowie. Na „nie” zagłosowali Wiesław Janczyk, Arkadiusz Mularczyk, Józef Leśniak, Jan Duda,  Barbara Bartuś, Piotr Naimski, Anna Paluch i Edward Siarka.

Poseł „totalnej” opozycji Andrzej Czerwiński z Platformy Obywatelskiej wstrzymał się od głosu. Za powołaniem w Nowym Sączu Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców opowiedziała się jedynie poseł Elżbieta Zielińska z Kukiz'15. 

Czytaj też Ile z naszych kieszeni wylatali sądeccy posłowie. Kto jest rekordzistą?  

Równo po roku od zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego nastąpił finał żmudnych prac nad kilkoma projektami ustaw składającymi się Konstytucję Biznesu. Jej  jądrem jest prawo przedsiębiorców, które zastąpi obecną ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, jej głównym zadaniem jest skonkretyzowanie zasad ochronnych dla firm, których będą musieli przestrzegać urzędnicy. Najważniejszą jest zasada „dozwolone jest to, co nie jest prawem zabronione”. To powrót do tak zwanej ustawy Wilczka, która kładła podwaliny pod budowę gospodarki rynkowej w Polsce po upadku PRL. 

 Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców to nowa instytucja, która ma stać na straży praw polskich firm i realizować cele Konstytucji Biznesu.

Nowy Sącz, jak argumentował Piotr Trudnowski z zarządu Klub Jagiellońskiego mógł być najbardziej odpowiednim miejscem dla tego centralnego urzędu. Choć ma zaledwie 85 tys. mieszkańców, uchodzi za „zagłębie polskich milionerów”. To w Nowym Sączu jest lodowe imperium braci Koral, Fakro Ryszarda Florka, który zbudował globalną firmę produkująca okna dachowe czy Kazimierza Pazgana, producenta znanych na całym świecie drobiowych wędlin. Marką kojarzoną z Nowym Sączem jest krynickie Forum Ekonomiczne, które od wielu lat gromadzi przedsiębiorców i decydentów z całej Europy Środkowej i Wschodniej.

Pogrzebaną przez sądeckich parlamentarzystów inicjatywę poparli znani, lokalni przedsiębiorcy i działacze społeczni, tacy jak Ryszard Florek, Ryszard Fryc, Krzysztof Pawłowski, Andrzej Wiśniowski i Zygmunt Berdychowski.

[email protected] fot. archiwum







Dziękujemy za przesłanie błędu