Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 30 kwietnia. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
31/03/2022 - 18:35

Ta książka oswaja dzieci z wojną. UNICEF, Parlament Europejski mówią: tak

Myszka i ryjówka tłumaczą dzieciom co to jest wojna. Brzmi banalnie? Nie, jeśli usłyszycie, że serią książeczek dla dzieci polskiej psycholożki Alicji Safarzyńskiej-Płatos zainteresował się już UNICEF i Parlament Europejski, dzięki którym książka tłumaczona jest ciągle na kolejne języki a dzięki inicjatywie Facebooka ma zostać zdygitalizowana.

Książka składa się z trzech części – choć autorka, która sama jest mamą zapowiada, że będzie ich więcej. Pierwsza część "Spotkanie z bohaterem" opowiada o spotkaniu z kimś odmiennym – rodzina ryjówek przyjmuje pod swój dach rodzinę myszek. Prostym językiem, bardzo bezpośrednim, ale też odpowiednio wyważonym tłumaczy jak poradzić sobie z dzielącymi nas różnicami.

Do pobrania TUTAJ

Druga „Bohaterowie też płaczą” dedykowana jest ukraińskim dzieciom, które przechodzą dramat ewakuacji, ucieczki przed wojną.

– Kochanie, spakuj swoje rzeczy, musimy poszukać bezpieczniejszego domu – powiedziała Mama.
– Nie chcę, Mamo, chcę zostać w moim pokoju – pisnęła żałośnie Myszka.
– Rozumiem, skarbie – odrzekła Mama. – Ale czasem musimy zrobić coś, na co wcale nie mamy ochoty.
Mała Myszka rozpłakała się. Musiała zostawić wszystkie swoje ulubione zabawki i książki, wzięła tylko ukochanego króliczka. Ale Mama złapała ją mocno za rękę.
– To tylko rzeczy, kochanie – powiedziała ciepło. – Wszystko można kupić i odbudować, ważne, że mamy siebie.

Jest w niej też słownik polsko ukraiński, dzięki któremu bajki mogą czytać dzieciom rodzice, a przede wszystkim mamy małych uchodźców, ale również ich gospodarze czy opiekunowie – ewakuowane są przecież też z Ukrainy dzieci z domów dziecka.

Do pobrania TUTAJ

Trzecia część „Rozmowy z bohaterem” to wskazówki, jak pomóc dzieciom uporać się ze stresem związanym z wojną. I nie chodzi tu tylko o te kraju ogarniętego wojną, ale również z krajów, które przyjmują uchodźców.

Do pobrania TUTAJ

UNICEF już korzysta z tych książeczek, podobnie jak w ich tłumaczenie na kolejne języki włączył się Parlament Europejski. Książeczki są czarno białe, tak by dodatkowo mogły służyć jako kolorowanka. Mają być też zdygitalizowane - tu wsparcia udziela Facebook - by można je było pobierać na telefon - nie zawsze jest możliwość ich wydrukowania a telefon komórkowy mają niemal wszyscy - gdzie też będzie możliwość ich kolorowania.

Akcja polskiej psycholożki jest całkowicie charytatywna. Książeczki można pobierać nieodpłatnie. Więcej na stronie autorki https://potrzebafantazji.com/bohaterowie/opowiadania_pl/ Tu też znajdziecie książeczki w innych wersjach językowych. ([email protected] Fot.: prt sc)






Dziękujemy za przesłanie błędu