Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 11 kwietnia. Imieniny: Filipa, Izoldy, Leona
23/12/2020 - 09:10

Światłowód w Barnowcu: puste obietnice czy realne plany?

Kolejne dwie miejscowości w gminie Łabowa starają się o przyłączenie do światłowodu. Szybszy Internet w obecnych czasach to podstawa dla uczniów i niektórych dorosłych. Czy mieszkańcy doczekają się zrealizowania tej inwestycji? O postępach w sprawie opowiada nam sołtys Barnowca, Edyta Mirek.

Fot. Pixabay

Mieszkańcy Barnowca i Czaczowa (gmina Łabowa) czekają na wykonanie przyłączeń szybkiego Internetu. Przyłączenie górzystych miejscowości do światłowodu nie jest prostą sprawą. Jak tłumaczy sołtys Barnowca, Edyta Mirek, mieszkańcy wcale nie muszą jednak załamywać rąk, teraz gmina czeka na odpowiedź operatorów.

Kandydatów na podpięcie Barnowca do szybszego łącza internetowego jest dwóch: jeden to znany operator sieci, a drugi to lokalny dostawca Internetu radiowego. Edyta Mirek wyjaśnia, że podpisy mieszkańców, chętnych do przyłączenia swoich domów do światłowodu, zostały za pośrednictwem gminy wysłane do operatorów. Teraz sołtysi i gmina czekają na decyzję, który operator będzie w stanie sprostać wyzwaniu.

Łatwo nie będzie, bo Barnowiec położony jest na górzystym terenie. Co więcej, doprowadzenie światłowodu do nowych działek, położonych na wzniesieniach i oddalonych od innych zabudowań oraz drogi głównej, może być problematyczne i wiązać się z większymi kosztami. Zdaniem sołtysa Barnowca, szybsze łącze internetowe jest koniecznością w obecnych pandemicznych czasach.

Czytaj również: Nie będzie szybkiego internetu w Świniarsku. To już przesądzone

Kiedy mieszkańcy Barnowca mogą liczyć na skorzystanie ze światłowodu? Najprawdopodobniej na przełomie stycznia i lutego. Jest to odpowiedź, którą Edyta Mirek uzyskała od jednego z operatorów sieci. Sołtys Barnowca liczy, że nie są to puste obietnice bez pokrycia w rzeczywistości, ale możliwy termin zrealizowania inwestycji. Jak tłumaczy Edyta Mirek, chodzi przede wszystkim o pomoc najmłodszym mieszkańcom, którzy uczą się teraz zdalnie, a ich powrót do szkół wciąż jest niepewny. (s.siwulska@sadeczanin.info, fot. Pixabay)  Dziękujemy za przesłanie błędu