Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 15 lipca. Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza
23/05/2015 - 15:48

Strażacy-ochotnicy z Nowego Sącza otrzymają specjalistyczny sprzęt

Pieniądze na szkolenia, zakup specjalistycznego umundurowania i sprzętu niezbędnego do codziennej pracy, a także na kursy pierwszej pomocy otrzymają strażacy - ochotnicy z Nowego Sącza i Kęt. Do ratowników trafi 40 tys. złotych z budżetu województwa małopolskiego. Sądeccy strażacy dostaną połowę tej kwoty.
Umowę dotyczącą wsparcia finansowego miasta Nowy Sącz i gminy Kęty z przeznaczeniem na doposażenie i utrzymanie grup poszukiwawczo – ratowniczych Ochotniczych Straży Pożarnych podpisali wczoraj (22 maja) w Krakowie: wicemarszałek Wojciech Kozak, wiceprezydent Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż i burmistrz Kęt Krzysztof Klęczar.

Zakup specjalistycznego sprzętu dla strażaków pozwoli podnieść stopień przygotowania operacyjnego grup poszukiwawczo-ratowniczych, a co za tym idzie poprawi również bezpieczeństwo mieszkańców Małopolski.

Każda z jednostek otrzyma na ten cel po 20 tys. zł. Fundusze przeznaczone z budżetu województwa małopolskiego pozwolą zakupić tym grupom umundurowanie i obuwie specjalistyczne do pracy w terenie, latarki ręczne, ładowarki do akumulatorów, plecaki dla ratowników, a także opłacić kursy pierwszej pomocy i szkolenia ratowników i psów tropiących.

Wsparcie otrzymała m.in. OSP Grupa Ratownictwa Specjalnego Nowy Sącz, kierowana od 2013 roku przez Mirosława Pulita, strażaka mającego ogromne doświadczenie, które zdobył uczestnicząc razem z kolegami w wielu niebezpiecznych akcjach ratowniczych w kraju, a także w misjach ratowniczych prowadzonych w różnych zakątkach świata, dotkniętych kataklizmami. Widział on dramat ludzi koczujących na gruzach budynków po tragicznych trzęsieniach ziemi w Turcji (1999 r.), Indiach (2001 r.), Iranie (2003 rok – miasto Bam), Pakistanie (2005 rok. – miasto Balakot) oraz na Haiti (2010 r.). Spieszył w Albanii z pomocą medyczną uchodźcom z Kosowa (1999 r.).

OSP Grupa Ratownictwa Specjalnego Nowy Sącz specjalizuje się w prowadzeniu działań poszukiwawczo-ratowniczych z wykorzystaniem specjalnie szkolonych psów. Liczy ona obecnie 30 ratowników-ochotników, posiada 14 psów szkolonych do poszukiwań osób w terenie. Wśród tej grupy jest pięć zespołów certyfikowanych (przewodnik i pies). Część czworonogów została przeszkolona też do poszukiwań osób znajdujących się pod gruzami budynków.

- Dzięki wsparciu województwa małopolskiego będziemy mogli zakupić na naszej grupy obuwie specjalistyczne, latarki halogenowe i punktowe, a także wziąć udział w szkoleniu specjalistycznym – powiedział naszemu portalowi Mirosław Pulit, prezes sądeckiej grupy. – Sprzęt specjalistyczny jest zawsze potrzebny.

Ratownicy OSP Grupy Ratownictwa Specjalnego Nowy Sącz, wspólnie z policją, strażą pożarną, goprowcami są angażowani w akcje poszukiwawcze zaginionych osób na Sądecczyźnie, i nie tylko.

- Przekazana kwota to początek wsparcia, którego chcemy udzielać grupom ratowniczym OSP. Mam nadzieję, że w kolejnym budżecie ta forma pomocy zostanie już wpisana na stałe
– mówił wicemarszałek Wojciech Kozak.

O tym, że każda kwota wspierająca działalność ratowników-ochotników ma znaczenie przekonywał wczoraj wiceprezydent Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż.

- Ta grupa to duma całego Nowego Sącza. Pamiętajmy, że ci ludzie ratują życie na całym świecie i to wyłącznie z potrzeby serca, nie otrzymując za to ani grosza
– podkreślił Jerzy Gwiżdż.

Za okazane wsparcie finansowe dziękował również burmistrz Kęt Krzysztof Klęczar.

Przypomnijmy, że samorząd Województwa Małopolskiego od lat działa na rzecz polepszenia warunków pracy strażaków ochotników. W latach 2003-2010, dzięki współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, jednostki Ochotniczych Straż Pożarnych zyskały m.in.: 36 nowych, lekkich oraz średnich samochodów do ratownictwa techniczno – chemiczno – ekologicznego, sprzęt przeciwpożarowy i środki indywidualnej ochrony, motopompy pożarnicze, pompy szlamowe, zestawy do oświetlenia terenu akcji ratowniczej oraz zestawy do ratownictwa medycznego. Dzięki staraniom Zarządu Województwa Małopolskiego przekazano też 31 używanych samochodów ratowniczo - gaśniczych i specjalnych, a także 29 agregatów pompowych i 2 prądotwórcze wraz z osprzętem.

Od 2008 roku Województwo Małopolskie funduje nagrody w konkursie „Najlepsza Jednostka OSP w Województwie Małopolskim”, w ramach którego najlepsza jednostka OSP otrzymuje pieniądze na wyposażenie jednostki w sprzęt pożarniczy, samochody pożarnicze lub na poprawę stanu technicznego bazy OSP. Rok później ruszył autorski projekt realizowany przez województwo małopolskie pn. „Małopolskie Remizy”, w ramach którego gminy w Małopolsce otrzymują pomoc finansową na prace budowlano-remontowe. Dotychczas w ramach zadania (lata 2009-2014) przekazano ok. 21 mln zł na remonty w 601 małopolskich remizach OSP.

W tym roku województwo małopolskie realizuje też konkurs „Bezpieczna Małopolska 2015”. Na doposażenie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Małopolsce, które nie należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w sprzęt ratowniczo–gaśniczy i umundurowanie zabezpieczono 500 tys. złotych.

(MIGA)

Źródło: własne, www.malopolskie.pl
Fot. www.malopolskie.pl, (MIGA)








Dziękujemy za przesłanie błędu