Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
09/04/2024 - 17:15

Stary Sącz: metr mieszkania za 900 zł? Takie cuda tylko w tych dwóch blokach

Zaczęły się już prace przy budowie dwóch kolejnych bloków Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej w Starym Sącz, która powstaną – jak dwa pierwsze – przy ul. Podegrodzkiej na osiedlu Słonecznym. Kto może się ubiegać o mieszkanie w tych budynkach? Warto znać zasady, bo lada dzień gmina ogłosi nabór uzupełniający wniosków.

Bloki buduje, jak wspomnieliśmy powyżej spółka SIM Małopolska, ale lwią część udziałów ma tu starosądecki samorząd i to właśnie starosądeccy radni zadecydowali o kryteriach, na jakich będzie można tu zamieszkać.

Już na komisjach – jeszcze przed sesją w tej sprawie – radni we wrześniu 2022 roku zadecydowali, że przy punktacji, przy ustalaniu pierwszeństwa dla chętnych preferowane będą rodziny z dziećmi. – W pierwszym projekcie za każde dziecko miały przysługiwać 3 punkty, radni podnieśli tę punktację do 5 punktów – tłumaczył zastępca burmistrza Kazimierz Gizicki. – Zależy nam, by stworzyć korzystne warunki dla naszych rodzin. I niekoniecznie mówię tu o rodzinach wielodzietnych, bo w zasobach SIM mieszkań z czterema pokojami będzie zaledwie 6, ale przede wszystkim o młodych małżeństwach, z jednym lub dwójką dzieci – podkreślał samorządowiec. 

A tu znów inwestują w tanie mieszkania. Radni dali na to prawie 11 milionów!

Preferowane były i będą też rodziny, które dziś korzystają ze starosądeckiego zasobu mieszkań komunalnych. – Mieszkania komunalne nie mają tak dobrych warunków, jakie będą miały te w SIM. Zatem jeśli ktoś będzie chciał podnieść standard mieszkania, nie będziemy robili przeszkód. Jest tylko jeden warunek, taka rodzina będzie musiała zwolnić mieszkanie komunalne w ciągu miesiąca od podpisania umowy najmu na mieszkanie w SIM. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest fakt, że dzięki temu ze zwolnionych mieszkań komunalnych będą mogły skorzystać osoby, których nie stać nadal na skorzystanie z innych możliwości na rynku mieszkaniowym – uzasadniał nasz rozmówca.

Są jednak takie zapisy regulaminu, które narzucone są odgórnie, sztywno, bo ustawowo. Mówią one m.in. o tym, że chętni na mieszkanie w SIM muszą – w odpowiednim terminie wynikającym z realizacji przedsięwzięcia - wpłacić 15 procent wartości mieszkania, o które się starają. – 15 procent to w tym wypadku około 900 złotych od metra kwadratowego – wyjaśnia burmistrz Jacek Lelek.

Dziś już wiemy, że te kryteria pozostają w mocy w odniesieniu do mieszkań w blokach, których budowa właśnie się zacznie, a które mają być oddane do użytku wiosną 2026 roku. – Lada dzień wbijamy łopaty i wtedy też najprawdopodobniej ogłosimy nabór uzupełniający dla programu. Okazało się bowiem, że części zainteresowanych zmieniły się życiowe plany i będzie jeszcze kilka mieszkań do rozdysponowania – podkreśla Lelek. ([email protected] Fot.: archiwum sądeczanin.info) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu