Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 12 lipca. Imieniny: Brunona, Jana, Wery
17/10/2022 - 16:30

Stary Sącz: jeden dzień a już 49 wniosków o tanie mieszkanie!

- To jest naprawdę news. Dziś mieliśmy pierwszy dzień naboru wniosków o mieszkanie w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej i już jest 49 złożonych – mówi z ogromną satysfakcją burmistrz Jacek Lelek.

Stary Sącz: jeden dzień a już 49 wniosków o tanie mieszkanie!

- To jest takie rozwiązanie, nad którym warto się zastanowić przymierzając się do swojego mieszkania – zachęca włodarz gminy. A my przypomnijmy, że w sumie, przy wkładzie finansowym Starego Sącza, przy ulicy Podegrodzkiej mają powstać dwa bloki SIM z windami z 52 mieszkaniami w każdym. Mieszkania będą zróżnicowane od jedno do czteropokojowych o powierzchni od 31 do 72 metrów kwadratowych. Mieszkania będą w pełni wykończone, najemca będzie mógł wejść, umeblować się i po prostu mieszkać.

Przypomnijmy. Miejsc pracy w starosądeckiej Strefie Aktywności Gospodarczej ciągle przybywa. Nie dziwi zatem, że władze gminy już od dłuższego czasu szukały takiego rozwiązania, by powstało tu odpowiednio więcej mieszkań. I udało się. Samorząd bowiem już w 2021 roku formalnie przystąpił do SIM (Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa – dop. red.) Małopolska, spółki która zrzesza też 16 innych gmin z terenu naszego województwa a do jej zadań należy wybudowanie przystępnych cenowo lokali na wynajem przede wszystkim dla młodych rodzin i tych, którzy nie mają odpowiedniej zdolności kredytowej, by mieszkanie kupić na wolnym rynku.

Zobacz tez: W tych miejscach będą polować! Lepiej trzymać się z daleka

Gwarancją korzystnego czynszu jest m.in. fakt, że pieczę nad wszystkim sprawuje Krajowy Zasób Nieruchomości powołany przez rząd i nadzorujący podobne spółki na terenie całego kraju. Budowę lokali finansować ma Bank Gospodarstwa Krajowego.

W Starym Sącz dzięki temu programowi powstanie ponad 100 mieszkań w rejonie ulicy Podegrodzkiej i przy rozbudowującej się ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jako udziałowiec SIM Małopolska samorząd tereny pod budowę musiał wnieść do spółki aportem co też znacząco – i bardzo korzystnie – wpłynie na koszt realizacji zadania.

Warto też wyjaśnić czym SIM różni się od Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Najważniejszy w tym wypadku jest montaż finansowy, czyli sposób organizacji środków na budowę mieszkań. SIM już na starcie ma na ten cel - na potrzeby Starego Sącza - 3 000 000 miliony złotych. W przypadku TBS pieniądze musiałby wyłożyć samorząd. SIM pozyskał także ponad 3.359.000 zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na samą budowę mieszkań oraz planuje pozyskać następne środki - ze wspomnianego Banku Gospodarstwa Krajowego, ze specjalnie dedykowanego funduszu. By stać się najemcą mieszkania w SIM zainteresowana osoba będzie musiała wpłacić – jeszcze przed wbiciem łopaty – ok. 15 procent jego wartości.

Każda z gmin dodatkowo ma też swój regulamin, swoje kryteria naboru najemców. Jakie kryteria uchwalili starosądeccy radni? Szczegóły w publikacji Stary Sącz: kto dostanie mieszkanie od Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej

- A my zbieramy wnioski do 18 listopada – przypomina Jacek Lelek. Druk do pobrania TUTAJ.

- Wnioski należy składać na adres Urzędu Miejskiego w Starym Sączu ul. Batorego 25, w formie pisemnej, według wzoru określonego w załączniku do ww. Zarządzenia w zamkniętej kopercie z nazwiskiem wnioskodawcy oraz dopiskiem “Wniosek o zawarcie umowy najmu – SIM”. O dacie złożenia wniosku decyduje data wpływu do Urzędu - brzmi fragment stosownego komunikatu.

Do wniosku należy dokumenty i oświadczenia określone we wzorze wniosku. Wnioskodawca może zostać wezwany do przedłożenia w określonym terminie, nie krótszym niż 7 dni, dodatkowych dokumentów i oświadczeń, innych niż wskazane we wzorze wniosku, jeżeli jest to konieczne do przeprowadzenia oceny wniosku.

- Nieprzedłożenie dokumentów i oświadczeń określonych we wzorze wniosku albo nieprzedłożenie w wyznaczonym terminie dodatkowych dokumentów i oświadczeń jest równoznaczne z niewykazaniem spełnienia danego kryterium - podkreślają starosądeccy urzędnicy.

Jeżeli wniosek zawiera braki formalne uniemożliwiające rozpoznanie wniosku, wnioskodawcę zostanie wezwany do ich usunięcia w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż 7 dni. Wnioski złożone przedwcześnie lub po terminie naboru albo wnioski, których braki formalne nie zostały usunięte w terminie, pozostawia się bez dalszego biegu. ([email protected] Fot.: SIM Małpolska)







Dziękujemy za przesłanie błędu