Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 września. Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego
15/10/2022 - 15:40

Stary ratusz w Nowym Sączu jakiego nie znacie. Odkrywcza monografia sądeckiego historyka

„Stary ratusz w Nowym Sączu” – takiej publikacji jeszcze nie było. To efekt półtorarocznej, żmudnej pracy Grzegorza Olszewskiego, znanego sądeckiego historyka i zarazem pracownika Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Nowym Sączu, która to w 2020 roku prowadziła i nadzorowała badania archeologiczne fundamentów starego ratusza na płycie sądeckiego rynku.

Publikacja ta to pięknie wydana monografia o starym ratuszu w Nowym Sączu, bardzo poszerzająca wiedzę o poprzedniku obecnego ratusza i rzucająca na siedzibę władz miasta zupełnie nowe światło.

Monografia „Stary ratusz w Nowym Sączu jest monumentalna. Liczy ponad czterysta stron. Ta publikacja nie jest tylko historią, opowiedzianą przez historyka, opierającego się między innymi na źródłach pisanych, do których udało mu się dotrzeć. W publikacji znajdują się m.in. wyniki żmudnych badań.

Przypomnijmy, że w latach 2020-2021 Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego prowadziła i nadzorowała na płycie sądeckiego rynku badania wykopaliskowe. Wówczas zostały odsłonięte fundamenty starego ratusza. W publikacji zamieszczone zostały też trzy przygotowane przez SARR koncepcje zaadaptowania odsłoniętej niedawno zabytkowej przestrzeni fundamentów starego ratusza.

- Podczas wspomnianych badań wykopaliskowych szukaliśmy różnych artefaktów i śladów starej historii miasta – powiedział Jarosław Suwała, prezes Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Nowym Sączu.

– Stary ratusz w Nowym Sączu działał od późnego średniowiecza aż do końca XIX wieku.

Autor monografii Grzegorz Olszewski ma za sobą wręcz mrówczą pracę. Przeglądnął tysiące stron różnych zachowanych źródeł historycznych na temat starego ratusza w Nowym Sączu, między innymi księgi miejskie. W publikacji można zobaczyć też zachowane pieczęcie z wizerunkiem starego sądeckiego ratusza.

Na przeszło czterystu stronach przedstawione są dzieje budowli. Czytelnik może zapoznać się z omówieniem dawnego władztwa i służb miejskich, a także z ciekawostkami dotyczącymi zegara ratuszowego oraz archiwaliów miejskich. W tej publikacji znalazł się materiał, do którego jeszcze nikt nie dotarł.

- Podczas pracy nad tą publikacją zacząłem dochodzić do spostrzeżeń, że to, co do tej pory wiedzieliśmy o starym ratuszu w Nowym Sączu nie zawsze jest prawdą – mówi Sławomir Olszewski, autor książki. – Badania archeologiczne, przeprowadzone w 2020 roku dały asumpt do pokazania wielu rzeczy na nowo. Chociażby, jak wyglądał ratusz ten pierwszy na rynku, ale też ratusz po przebudowie w XVI wieku. Ratusz już w XVII wieku uzyskał kształt znany z rycin XIX-wiecznych. Najbardziej znanej chyba pocztówki. Przedstawia ona stary ratusz przed pożarem w 1894 roku.

W książce zostały pokazane możliwości, jak mogła ewoluować bryła budynku ratuszowego na przestrzeni wieków. Są omówione insygnia władz miasta. Można w niej też zobaczyć efekty bardzo szerokiej kwerendy, głównie w źródłach staropolskich (akta miasta Nowego Sącza) podjętych przez sądeckiego historyka.

W starym ratuszu, podobnie, jak w obecnym urzędowały władze miasta i tam przychodzili mieszkańcy, by załatwić sprawy, które ich nurtowały.

- W książce wykorzystałem wiele materiałów, które do tej pory bądź w ogóle nie były badane, bądź jeśli nawet były przedmiotem badań to nie zostały opracowane – dodaje Grzegorz Olszewski. – Na przykład jest pokazana reprodukcja jedynego zachowanego pergaminu, pochodzącego z archiwum miasta Nowego Sącza. Dlaczego jest to ważne, bo, jak wiadomo najcenniejsze dokumenty dotyczące staropolskiego okresu historii miasta spłonęły. Przepadły ponad 120 lat temu. Ocalały nieliczne. Atutem tego opracowania są także liczne przywołane przeze mnie cytaty.

Autor monografii napomknął również, że niezwykle istotne było także otoczenie ratusza. W jego pobliżu działały waga miejska, stał pręgierz, za pomocą którego wymierzano sprawiedliwość. Nie można również pominąć instytucji kata, który czynił swoją powinność.

Jest to kolejna wspaniała publikacja o Nowym Sączu, po którą powinni sięgnąć nie tylko pasjonaci historii miasta. Książka będzie dostępna między innymi w bibliotekach. Warto ją przeczytać.

Wydawnictwu temu patronowali prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel oraz Jarosław Suwała, prezes Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Nowym Sączu. ([email protected]), film i fot. IM, UM w Nowym Sączu.

Stary ratusz w Nowym Sączu
Publikacja ta to pięknie wydana monografia o starym ratuszu w Nowym Sączu, bardzo poszerzająca wiedzę o poprzedniku obecnego ratusza i rzucająca na siedzibę władz miasta zupełnie nowe światło.


Dziękujemy za przesłanie błędu