Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 maja. Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty
13/03/2015 - 09:49

Starosta niezadowolony z współpracy z SOIK-iem. List do prezydenta Nowaka

Starosta Marek Pławiak zwrócił się do prezydenta Ryszarda Nowaka o udzielenie wyjaśnień w sprawie nieprawidłowości we współpracy pomiędzy Sądeckim Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej a gminami powiatu. Ratusz milczy jak zaklęty.
Zgodnie z ustaleniami konwentu wójtów i burmistrzów powiatu nowosądeckiego, starosta nowosądecki wystosował kilka dni temu do prezydenta Nowego Sącza pismo z prośbą o wyjaśnienie nieprawidłowości i wątpliwości dotyczących współpracy gmin powiatu nowosądeckiego z Sądeckim Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej.

Przypomnijmy, że debata o sposobie pobierania opłat przez ośrodek i zachowaniu jego dyrektora w kontaktach z wójtami rozpaliła do czerwoności wójtów Nawojowej i Korzennej. Starosta miał też w sprawie formy rozmów  dyrektora Czesława Baranieckiego z dyrekcją Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie sporo do powiedzenia i nie były to bynajmniej miłe słowa.

Pisaliśmy o tym tutaj: Wójtowie o Sądeckim Ośrodku Interwencji Kryzysowej: za drogi, a izba wytrzeźwień nie jest potrzebna

- Czekamy na odpowiedź prezydenta Ryszarda Nowaka - mówi Maria Olszowska, rzzecznik prasowy  Starostwa Powiatowego.

Zapytaliśmy Olszowską, czy starostwo podpisało umowę na ten rok z SOIK-em na świadczenie usług na bieżący rok?

- Porozumienie między powiatem nowosądeckim a miastem na rok 2015 dotyczące realizowania zadań publicznych określonych w ustawie o pomocy społecznej oraz ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie zostało podpisane przez osoby reprezentujące starostwo powiatowe w Nowym Sączu 27 lutego 2015 roku - wyjaśnia Maria Olszowska, - Treść porozumienia nie zmieniła się od 2012 roku. W tegorocznym porozumieniu dodano jedynie możliwość, w sytuacjach uzasadnionych, zapewnienia przez SOIK schronienia do 3 miesięcy. SOIK potwierdził odbiór porozumienia. Powiat nie otrzymał go jednak jeszcze z podpisami osób reprezentujących Nowy Sącz. Wysokość dotacji na realizację zadań wzrosła 2,5 krotnie w stosunku do ubiegłego roku i obecnie wynosi 25 tysięcy złotych.

Jak informuje Olszowska porozumienie dotyczy powierzenia przez powiat nowosądecki i przyjęcia do wykonania przez Nowy Sącz zadań polegających na pozostawaniu w gotowości oraz zapewnieniu mieszkańcom powiatu, znajdującym się w nagłym lub przewlekłym kryzysie psychicznym, w sytuacji zagrożenia lub po traumatycznych przejściach, pomocy w zakresie specjalistycznych usług psychologiczno-terapeutycznych, prawnych i socjalnych, a w sytuacjach uzasadnionych - schronienia do 3 miesięcy, zapewnieniu czasowego schronienia osobom doświadczającym przemocy w rodzinie (kobiety i matki z dziećmi) - hostel.

Zadania będą realizowane przez specjalistów zatrudnionych w Sądeckim Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Nowym Sączu.

O wyjaśnienia spornych kwestii poprosiliśmy Krzysztof Witowskiego z  biura prasowgo sądeckiego magistratu. 

- Informuję, że prezydent Ryszard Nowak otrzymał pismo od starosty Marka Pławiaka, odnoszące się do współpracy z Sądeckim Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej. Do chwili udzielenia oficjalnej odpowiedzi na przesłane pismo, Biuro Prasowe Urzędu Miasta nie udziela komentarzy w tej sprawie.

Witowski po raz kolejny nie odpowiedział na nasze pytanie o powód wzrostu kosztów świadczenia usług przez SOIK dla mieszkanców powiatu nowosądeckiego. Nie odpowiedział też na pytanie dlaczego umowa o współpracy nie dotarła do starostwa.

Do tematu wrócimy.

(Rob)
Fot. Rob






 






Dziękujemy za przesłanie błędu