Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 8 maja. Imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława
09/12/2014 - 13:31

Stacja kolejowa jak galeria. Obrazy Cieczkiewicza wróciły na sądecki dworzec. Dla kogo to cacko?

Sądecki dworzec PKP zmienia się z zabytkowej ruiny w architektoniczną perełkę. Zabytkowa bryła stacji pozostała nienaruszona. Zmieniło się natomiast wnętrze w którym trwają ostatnie prace porządkowe. Wróciły do niego płótna Edmunda Cieczkiewicza , urzędnika kolejowego i malarza. Jest jedno ale, dla kogo ten pięknie odnowiony dworzec? Dziennie na stacji głównej PKP w Nowym Sącz zatrzymuje się o wiele mniej pociągów niż w czasach PRL-u.
 W holu dworca zamontowano drewniane witryny, wykonano posadzki, pojawiły się także elementy wykończeniowe. Zamontowano system identyfikacji wizualnej. Po remoncie obiekt będzie przystosowany także do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Gmach dworca kolejowego w Nowym Sączu został wybudowany w latach 1908-1909. Utrzymany jest w stylu secesyjnym, charakterystycznym dla tego typu obiektów przemysłowych w dawnej Galicji, w czasach monarchii Austro-Węgierskiej. Jego frontową elewację zdobi sztukateria. Od strony peronów widać pulpitowe zadaszenie wsparte na ozdobnych, żeliwnych słupach

W przeszłości jego wnętrza kryły duże i małe obrazy przedstawiające górskie krajobrazy. Namalował je urzędnik kolejowy i malarz Edmund Cieczkiewicz ((urodzony w 1872 roku w Barszczowicach pod Lwowem w kolejarskiej rodzinie, zmarły 31 stycznia 1958 roku w Rytrze). Po remoncie obiektu w latach 80. ubiegłego wieku zostały one przeniesione do Miejskiego Ośrodka Kultury.

- Płótna po konserwacji wróciły na swoje miejsce i znów zdobią zabytkowy dworzec - potwierdza Maciej Bułtowicz z Biura Prasowego Departament Marketingu Polskich Koleji Państwowych S.A.

Inwestorem dobiegającego końca remontu jest spółka PKP Dworce Kolejowe , dla której projekt przebudowy dworca przygotowała Agencja Architektoniczna Centrum z Krakowa. Firma ta zaprojektowała dworzec w Krakowie i Częstochowie oraz podziemną stację kolejową MPL Okęcie w Warszawie i centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjne im. Ojca Pio w Stróżach.
Kosztorys remontu dworca opiewał na ponad 8 mln zł, nie wiadomo, czy to się niezmieniło. 

Budynek dworca znajduje się pod ochroną konserwatorską. Jego powierzchnia całkowita wynosi 3,7 tysiąca metrów kwadratowych, a powierzchnia użytkowa - ponad 2,4 tysiąca metrów kwadratowych.

(Rob)
Fot. Rob






Dziękujemy za przesłanie błędu