Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
24/04/2019 - 07:45

To się znowu może zdarzyć. Żółta maź oblepi samochody na Sądecczyźnie

To było dokładnie rok temu. Z nieba posypał się żółty kurz, który wzbudził niepokój u wielu mieszkańców Sądecczyzny. Zagadkę wyjaśnili synoptycy. To pył, który w Polsce pojawia się regularnie wiosną prawie każdego roku. Pochodzi aż znad Sahary. Teraz znowu idzie na Polskę. Razem z pyłem napłynie gorące powietrze zwrotnikowe. W piątek może być nawet 27 stopni Celsjusza!

Żółtego kurzu, który może pojawić się na samochodach nie należy się obawiać, bo nie jest szkodliwy. Jest za to kłopotliwy. Nie tylko brudzi samochody, także szyby w oknach, osiada też na wywieszonym na zewnątrz praniu.

Przed pyłem znad Sahary ostrzegają synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.   

Napływ powietrza z południa będzie bardzo dynamiczny i spowoduje wystąpienie porywistego wiatru. Napływowi pyłu sprzyja cyrkulacja atmosferyczna: rozległy wyż nad Europą Wschodnią i rozległy niż nad Europą Zachodnią – czytamy w komunikacie przygotowanym na podstawie prognoz Centrum Prognozowania Pyłu w Barcelonie.

- Oba te układy kierują ku nam z południa masy powietrza wypełnione pyłem znad afrykańskiej pustyni. Duża różnica ciśnienia między wspomnianymi układami spowoduje, że napływ powietrza z południa będzie silny, dodatkowo przyczyni się do silnego i porywistego, dochodzącego w porywach do 70 km/h wiatru – informują synoptycy.

Wraz z pyłem z południa napłynie do Polski gorące powietrze zwrotnikowe. W środę termometry w kraju pokażą 24 st., w czwartek 25 st., a w piątek nawet 27 stopni! W nocy ze środy na czwartek i w kolejnych dniach lokalnie może spaść przelotny deszcz lub wystąpią burze.

W sobotę nastąpi ochłodzenie. Wraz z przemieszczającym się frontem chłodnym z zachodu zacznie napływać chłodniejsze powietrze polarne morskie. Wymiana masy powietrza spowoduje koniec obecności pyłów saharyjskich nad Polską.

[email protected] fot.Jm

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!Dziękujemy za przesłanie błędu


Majowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach