Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 22 kwietnia. Imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji
26/03/2018 - 18:30

Samoobrona dla kobiet w Nowym Sączu. Do wygrania 3-miesięczny karnet [KONKURS]

Obecnie na kobiety czeka wiele zagrożeń, zwłaszcza jeśli chodzi o aspekt fizyczny. Aby pomóc im zapewnić sobie bezpieczeństwo, prowadzone są zajęcia samoobrony.

Co powoduje, że kobiety korzystają z takich zajęć? - Właściwie, to po obronie licencjatu, gdzie podczas studiów miałam zajęcia wychowania fizycznego, na studiach podyplomowych zaczęło mi brakować ruchu. Szukałam czegoś dla siebie i razem z koleżanką znalazłyśmy zajęcia samoobrony, a następnie przeniosłyśmy się już na treningi Krav Maga - wyjaśniła nam Aneta, uczestniczka zajęć.

- Dzięki treningom czuję się pewniej. Uczę się, jak się bronić w sytuacjach zagrożenia. Nie mam jeszcze wyrobionych odruchów, za krótko trenuję i w razie czego wiem, jak należy się zachować i postąpić. Mam jednak nadzieję, że w życiu nigdy mi się to nie przyda - dodała.

Jakie to są zajęcia? - W samoobronie dla kobiet jest ponad 20 technik, przed którymi najczęściej trzeba się bronić na ulicy. Można wymienić duszenia, obalania, zaciągania w ciemne miejsca, obezwładniania. Samoobrona uczy nas, jak w takim momencie się obronić, używając do tego odpowiednich technik, jak np. włożenie palców w oczy czy kopnięcia w czułe miejsca. Ma to umożliwić szybkie uwolnienie się i ucieczkę, nigdy nie stawanie do walki - wyjaśnił Colin Christian.

- Krav Maga to wyższy poziom, gdzie niezbędne są przygotowanie fizyczne i kondycyjne, a także wiedza, dzięki której można wejść w bezpośredni kontakt z przeciwnikiem.  To walka w bliskim kontakcie. Szersza gama chwytów obezwładniających, obrona przez  bronią, jak nóż, pałka czy pistolet.  Bardziej rozwinięty system, korzysta z niego wojsko oraz policja - dodał trener.

Najważniejszą zasadą jest bezpieczeństwo i przetrwanie, nie chodzi o zwycięstwa. - To nie jest sztuka walki, gdzie jest ring, sędzia i określone zasady. Na ulicy nie ma czegoś takiego. Chodzi o to, aby przetrwać, przeżyć, obronić się i oddalić. Mamy taką zasadę, że unikamy miejsc i sytuacji niebezpiecznych, jeśli się do nich zbliżasz, to się oddal. W sytuacji, kiedy nie masz takiej możliwości, to do obrony wykorzystaj wszystko to, co tylko masz pod ręką - wyjaśnił Christian w rozmowie z portalem "Sądeczanin".

Zajęcia samoobrony i Krav Maga odbywają się w Nowym Sączu przy ulicy Grybowskiej 4 (dawna straż pożarna). Treningi samoobrony są we wtorki od 18:30 do 20:00, natomiast Krav Maga tego samego dnia od 20:00 do 21:300 i we czwartki od 20:00 do 21:30. Zapisy cały czas trwają!

- Działam w Polsce już od 6 lat, wcześniej prowadziłem zajęcia w Gołkowicach i od początku zapisanych było do treningów około 300 osób w tym okresie. Stałe grupy to 20-30 osób. Co do rozpiętości wieku zacząć można od 15 roku życia za zgodą rodziców, a górnej granicy nie ma. Jeden kolega z nami trenuje i ma 60 lat - podsumował szczegółowo trener Collin Christian.

Uwaga Konkurs! Chcesz wygrać 3 miesięczny karnet na zajęcia samoobrony i Krav Kaga? Wystarczy, że odpowiesz na pytanie: „Czym różni się samoobrona od sztuki walki?”.

Spośród prawidłowych odpowiedzi Colin Christian wyłoni zwycięzcę.

Odpowiedzi przesyłajcie na adres: [email protected]. W treści należy również podać swoje imię i nazwisko, a także numer telefonu kontaktowego. Macie czas do piątku 31 marca włącznie!

Zajęcia z samoobrony w Nowym Sączu

Przy ulicy Grybowskiej prowadzone są zajęcia z samoobrony.
Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin marzec 2019 roku