Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 26 listopada. Imieniny: Leona, Leonarda, Lesławy
24/08/2018 - 10:55

Sądeczanie pamiętali o 76. rocznicy likwidacji getta

Choć upłynęło już 76 lat, odkąd 16 tys. mieszkańców naszego miasta zostało zgładzonych w obozie zagłady w Bełżcu, sądeczanie nadal pamiętają o tragicznym losie sądeckich Żydów. Jerzy Gwiżdż reprezentował władze Nowego Sącza, na uroczystości upamiętniającej 76. rocznicę likwidacji getta.

Zebranych na Placu 3 Maja przywitał dyrektor Sądeckiego Sztetlu, historyk, dr Łukasz Połomski. Na spotkaniu obecni byli również: członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda, urodzona w getcie i ocalała z Holocaustu sądeczanka Anna Grygiel - Huryn, Anna Ćwirko – Godycki, której babcia urodziła się w Nowym Sączu, a której wujek, znany historyk Raphael Mahler, spisał Księgę Żydów Sądeckich, proboszcz parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Nowym Sączu ks. Dariusz Chwastek, a także członkowie i działacze Sądeckiego Sztetlu: Artur Franczak, Dariusz Popiela, Maciej Walasek. 

O tragicznym losie, jaki spotkał sądeckich Żydów po wywózce do obozu zagłady, przypomniał Łukasz Połomski. - Niektórzy przeczuwali, co ich czeka, oddychali głęboko, bo tak i nauczono. Tylko dzieci przestraszone wołały: - Mamusiu, przecież ja byłem grzeczny… Ciemno, ciemno. Za chwilę zapadła cisza… - Szanowni Państwo, gromadzimy się, kiedy się to wszystko, 76 lat temu, rozegrało. To, co przeczytałem, dotyczy mieszkańców tego placu, dotyczy mieszkańców starówki, dotyczy mieszkańców Nowego Sącza, całej Sądecczyzny. Okazja wyjątkowo smutna, tragiczna. Cieszę się, że jesteście państwo z nami, to kolejny rok, kiedy się tu wspólnie gromadzimy (…). Przez prawie 70 lat nikt w Nowym Sączu o tym dniu nie pamiętał. To bardzo budujące dla nas wszystkich, dla Sądeckiego Sztetlu, że jesteście dzisiaj z nami – mówił Łukasz Połomski, który wcześniej, wraz z Arturem Franczakiem, oprowadził sądeczan po śladach sądeckich Żydów. 
 

Sądeckie obchody 76. rocznicy likwidacji sądeckiego getta zakończył wieczór poetycki w kościele ewangelickim, pt. „Świat się otulił w złe chmury”, w wykonaniu aktorek Teatru Nomina Rosae - Aleksandry Powęzki i Justyny Stasik, w reżyserii Marii Molendy. 

Uroczystości zorganizował Sądecki Sztetl przy udziale Urzędu Miasta Nowego Sącza. 
 Dziękujemy za przesłanie błędu