Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 24 listopada. Imieniny: Emmy, Flory, Romana
23/08/2019 - 12:40

Sądeckie Wodociągi ratują mieszkańców Biczyc Górnych! Dostarczą im wodę!

Udało nam się załatwić wodę dla mieszkańców Biczyc Górnych, których ujęcie wody zostało skażone przez fekalia. Dowiozą ją beczkowozem Sądeckie Wodociągi! Decyzję o pomocy potrzebującym prezes Tadeusz Frączek podjął w jednej chwili. Na pomoc własnej gminy te dotknięte ekologiczną katastrofą rodziny nie mogły liczyć.

Tadeusz Frączek, prezes Sądeckich Wodociągów. Fot. Daniel Szlag

O katastrofie z wiązanej z zatruciem łąki, sporej połaci lasu a dalej ujęcia wody dla sześciu rodzin z Biczyc Górnych pisaliśmy już dwukrotnie w publikacjach:

Chełmiec: podtruwani fekaliami? Kto odprowadzał ścieki z szamba w las
Chełmiec: eko-afera w Biczycach Górnych. Kto doprowadził do katastrofy?

Dyrektor chełmieckiego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Bogumiła Aszklar-Lelito od początku zastrzegła, że mieszkańcom całkowicie pozbawionych wody do picia (w tym maleńkim dzieciom i ciężarnej kobiecie) beczkowozu podstawić nie może, bo gmina ma tylko jeden taki pojazd, który w każdej chwili może być potrzebny w innym miejscu...

Zaznaczyła, że poszkodowani sami mogą przyjechać po wodę do ZGKiM z jakimiś większymi pojemnikami. Od tamtego czasu nic się nie zmieniło. - Myślałem, że pani dyrektor chociaż do nas zadzwoni, jakoś się zainteresuje, coś doradzi. A tu nic – nie ukrywa rozżalenia Andrzej Pajor, właściciel ujęcia, którego skalę skażenia przedstawiliśmy w drugiej z publikacji.

Uznaliśmy, że czas poszukać pomocy dla mieszkańców gminy Chełmiec gdzie indziej. Dziś nasza dziennikarka, Ewa Stachura, która nagłośniła problem, skontaktowała się z Tadeuszem Frączkiem, prezesem zarządu Sądeckich Wodociągów i z miejsca od niego usłyszała, że spółka wyśle beczkowóz do Biczyc Górnych! Sprawę natychmiast przekazano do realizacji Józefowi Wójcikowi, kierownikowi działu transportu spółki, który już jest w kontakcie z pozbawionymi wody pitnej rodzinami.

Dziękujemy! Wszystko poszło bardzo szybko i nikt nie miał żadnych wątpliwości, że działać trzeba natychmiast, bo dla władz Sądeckich Wodociągów mieszkańcy gminy Chełmiec są przede wszystkim mieszkańcami Sądecczyzny w potrzebie. 

RED kontakt do Ewy Stachury [email protected], fot. Iga MichalecDziękujemy za przesłanie błędu