Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 6 lipca. Imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji
21/08/2023 - 18:15

Sądeckie getto przestało istnieć. 81.rocznica jego likwidacji

W środę (23 sierpnia) mija 81. rocznica likwidacji sądeckiego getta. Gehenna dla społeczności żydowskiej mieszkającej przed wojną dość licznie w Nowym Sączu rozpoczęła się 23 sierpnia 1942 roku. Siedemnaście tysięcy sądeckich Żydów zostało zamordowanych w obozie zagłady w Bełżcu.

W kolejną, tragiczną rocznicę likwidacji sądeckiego getta w Nowym Sączy odbędą się uroczystości organizowane przez Sądecki Sztetl. Udział w nich weźmie ocalała z Holokaustu Estera Lawner.

- W tym roku kolejny raz będziemy pamiętać o siedemnastu tysiącach żydowskich mieszkańców naszego miasta i regionu, których Niemcy wywieźli i zamordowali w obozie zagłady w Bełżcu – powiedział „Sądeczaninowi” dr Łukasz Połomski, prezes Sądeckiego Sztetla. - Od 23 do 28 sierpnia trwała akcja likwidacyjna, a trzy transporty pociągów wywoziły Sądeczan do komór gazowych obozu zagłady w Bełżcu. W obozie życie straciło ok. 10 tys. mieszkańców miasta Nowego Sącza, ale też z okolicznych miast i wsi. Skalę zagłady pokazuje powojenna liczba powracających do rodzinnego miasta – było to ponad 120 osób, które jednak szybko opuszczały komunistyczną Polskę.

W tym roku, w ramach obchodów 81. Rocznicy likwidacji sądeckiego getta można będzie wziąć udział  w 28. Spacerze Historycznym „Śladami Zagłady” oraz w Apelu Pamięci.

PROGRAM WYDARZEŃ:

Godz. 18:45 - 28. Spacer Historyczny – „Śladami Zagłady” - początek na parkingu pod „Panoramą” – ul. Romanowskiego.

Godz. 19:30 - APEL PAMIĘCI w Miejscu Pamięci upamiętniającym Ofiary Holokaustu na Sądecczyźnie (ul. Tymowskiego).

Odwiedźmy w tym dniu Miejsce Pamięci i Pomnik na pl. Trzeciego Maja. Pamiętajmy!

Opr. [email protected], fot. Sądecki Sztetl,  UM w Nowym Sączu, źródło: Sądecki Sztetl.







Dziękujemy za przesłanie błędu