Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
13/07/2015 - 07:37

Sądecki pośredniak odnotował kolejny spadek bezrobocia

W czerwcu ponownie zanotowano kolejny spadek liczby bezrobotnych w Nowym Sączu. Z ewidencji zarejestrowanych w Sądeckim Urzędzie Pracy ubyło ponad dwieście osób.
3590 - tyle osób bezrobotnych znajdowało się w ewidencji Sądeckiego Urzędu Pracy w końcu czerwca 2015 r. Po raz kolejny w tym roku zanotowano spadek bezrobocia. Liczba bezrobotnych jest o 231 osoby niższa niż w maju i o 766 osób niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Ostatni raz równie niską liczbę bezrobotnych notowano w listopadzie 2008 roku.

Szczegółowe dane zamieszcza Sądecki Rynek Pracy miesięcznik wydawany przez miejski pośredniak

W ewidencji jest nieco więcej kobiet niż mężczyzn - 53,9 proc.. Zdecydowaną większość stanowią osoby poprzednio pracujące, ponad 87 proc.. Zwolnieni z przyczyn zakładu pracy stanowią nieznaczny (5.9 proc.)odsetek zarejestrowanych. Dotychczas niepracujący stanowią 12,8 proc. ogółu bezrobotnych. 457 osób to zarejestrowani po raz pierwszy, reszta po raz kolejny.W czerwcu zarejestrowano 346 osób. Liczba nowo zarejestrowanych nieznacznie się zwiększyła - o 10 osób -  trzeba jednak pamiętać, że już w maju była niska. Tendencja do spadku bezrobocia okazała się trwała - odnotowuje miesięcznik SUP. 

Jak wynika z danych sadeckiego pośredniaka,  trwała jest również struktura zarejestrowanych bezrobotnych. Zdecydowaną większość z nich (88,1 proc.) stanowią osoby w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Do tej kategorii zaliczamy między innymi osoby do 30. i powyżej 50. roku życia, niepełnosprawne i długotrwale bezrobotne. Tych ostatnich, pozostających w ewidencji SUP co najmniej 12 miesięcy w okresie ostatnich dwóch lat, jest najwięcej. Stanowią oni 56,3 proc. wszystkich zarejestrowanych. SUP w pierwszej kolejności kieruje wsparcie właśnie do tej grupy bezrobotnych.

Statystyka zawiera także liczbę poszukujących pracy. W końcu czerwca było ich 198. W porównaniu do maja liczba poszukujących pracy nieznacznie spadła.

- O zapotrzebowaniu lokalnego rynku pracy na pracowników, a także efektywności aktywizacji zawodowej publicznych służb zatrudnienia świadczą wyłączenia z ewidencji. W czerwcu skreślono 577 osób, jest to wielkość niemal identyczna jak w maju. Podobnie jak w poprzednim miesiącu najczęstszą przyczyną (w 246 przypadkach) było podjęcie pracy. Warto zwrócić uwagę, że 84,5 proc. to podjęcia pracy niesubsydiowanej, czyli takiej, do której nikt nie dopłaca. Jak zwykle znaczna liczba osób (150) została wykreślona z powodu niepotwierdzenia gotowości do pracy -informuje Sadecki Rynek Pracy.

W czerwcu pracę subsydiowaną podjęło 38 osób. Największy udział w tej formie zatrudnienia miały prace interwencyjne i podjęcia własnej działalności gospodarczej (po 11 osób). Z innych form wsparcia, które również skutkowały wyłączeniem bezrobotnych z ewidencji, największy udział tradycyjnie miały staże zawodowe, w czerwcu skierowania do pracodawców otrzymało w ramach staży 70 osób.

Jak wygląda sądecki rynek ofert pracy w statystykach sądeckiego pośredniaka?

- Pracodawcy zgłosili w 194 wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. Liczba ofert była nieznacznie niższa niż w poprzednim miesiącu, trzeba jednak pamiętać, że przedsezonowe rekrutacje do prac w rolnictwie i budownictwie zostały już zakończone. Oferty pracy niesubsydiowanej i subsydiowanej (z dofinansowaniem z Funduszu Pracy) stanowiły
w przybliżeniu po połowie zgłoszonych w czerwcu ofert zatrudnienia. Oferty pracy ze wsparciem z FP dotyczyły w zdecydowanej większości organizacji staży, pojawiło się też 20 ofert organizacji prac społecznie użytecznych. Ma to związek z organizacją Programu Aktywizacja i Integracja, o którym piszemy w tym numerze SRP
- wyjaśnia Wiesław Turek z Sadeckiego Urzędu Pracy.

W końcu czerwca nie odnotowano żadnego zakładu pracy w Nowym Sączu, który zgłosiłby zamiar zwolnień grupowych. Niekorzystnym zjawiskiem jest natomiast utrzymujący się na niskim poziomie odsetek osób uprawnionych do pobierania zasiłku. W czerwcu prawo do tego świadczenia nabyły 484 osoby, czyli 13,5 proc. ogółu zarejestrowanych. To nieco więcej niż w maju, ale i tak odsetek uprawnionych do zasiłku jest bardzo niski. Przypomnijmy w olbrzymim skrócie, że aby otrzymać zasiłek, trzeba przepracować co najmniej rok w ciągu 18 miesięcy przed rejestracją. Większość osób z prawem do zasiłku (ponad 56 proc.) to kobiety.

(mika)
Źródło: SUP




 






Dziękujemy za przesłanie błędu