Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 12 lipca. Imieniny: Brunona, Jana, Wery
02/04/2015 - 09:48

Sądecki pośredniak chce dać bezrobotnym PO WER

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój to nowe przedsięwzięcie sądeckiego pośredniaka, które ma pomóc młodym ludziom w odnalezieniu się na rynku pracy. Projekt przygotowano z myślą o bezrobotnych do 29. roku życia.
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój tworzy w skrócie sugestywny akronim – PO WER. Nieprzypadkowo. Program ma dać siłę młodym bezrobotnym do odnalezienia się na rynku pracy - tłumaczy Wiesław Turek z Sadeckiego Urzędu Pracy.

- PO WER to unijny program, skierowany do młodych ludzi, do 29. roku życia, którzy nie kształcą się i nie szkolą. Ich szanse na zatrudnienie są więc niewielkie. Takich osób jest w ewidencji Sądeckiego Urzędu Pracy niemal dwieście. Pierwszeństwo do udziału w projekcie SUP mają bezrobotni z kategorii długotrwale bezrobotnych i niepełnosprawnych. Długotrwale bezrobotny w wypadku osób do 25. roku życia to osoba pozostająca nieprzerwanie przez 6 miesięcy w ewidencji SUP, w wypadku osób powyżej 25. roku ten okres wydłuża się dwukrotnie. W drugiej kolejności do projektu kierowani będą pozostali bezrobotni

Sądecki Urząd Pracy przewiduje, że w ramach projektu różnymi formami wsparcia objętych będzie 360 osób, dla których ustalono pierwszy lub drugi profil pomocy. Długotrwale bezrobotni i niepełnosprawni stanowić będą 41,5 proc. uczestników. Koszt programu to ogółem 3 320 tys. złotych.

Udział w projekcie proponują doradcy klienta. Przypomnijmy, że od maja ubiegłego roku każda osoba bezrobotna zarejestrowana w urzędzie pracy takiego doradcę posiada. Propozycja udziału musi wynikać z indywidualnego planu działania, opracowanego przez doradcą dla swojego podopiecznego.

- Przedstawienie konkretnej oferty aktywizacji zawodowej musi zostać poprzedzone pogłębioną analizą umiejętności, predyspozycji i problemów zawodowych – podkreślają specjaliści realizujący program w SUP.

Potem następuje tak zwana weryfikacja kwalifikowalności kandydata, który na końcu wypełnia i podpisuje dokumenty rekrutacyjne. Udział w projekcie jest dobrowolny, ale za odmowę przyjęcia określonej propozycji wsparcia, na przykład np. udziału w stażu, grozi skreślenie z ewidencji. Każdy z uczestników projektu skorzysta z pośrednictwa pracy lub poradnictwa zawodowego.

Wachlarz propozycji wsparcia dla uczestników programu jest szeroki. To przede wszystkim staże zawodowe. W projekcie realizowanym w Sądeckim Urzędzie Pracy skierowania na staże otrzyma prawie ćwierć tysiąca osób. Drugą znaczącą formą pomocy są dotacje na własną działalność gospodarczą, skorzysta z nich 66 osób. Pozostałe, nie tak okazałe liczbowo formy wsparcia to szkolenia indywidualne i bony szkoleniowe, stażowe i na zasiedlenie oraz prace interwencyjne- mówi Wiesław Turek.

Nabór na staże i przyjmowanie wniosków o dotacje na własny biznes już się rozpoczęły. Przy organizacji staży SUP będzie zawierał umowy z tymi pracodawcami, którzy zagwarantują, że po zakończeniu stażu zatrudnią bezrobotnych na umowę o pracę lub na podstawie umowy cywilnoprawnej.

(mika)
źródło: SUP
fot. sxc.hu
 






Dziękujemy za przesłanie błędu