Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 1 grudnia. Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza
06/03/2017 - 12:40

Sądeccy przewodnicy na Jasnej Górze [zdjęcia]

W miniony weekend (4-5 marca) przewodnicy PTT i PTTK z Nowego Sącza uczestniczyli w XXXIII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Przewodników Turystycznych na Jasnej Górze. W tym roku pielgrzymkę zorganizował Oddział PTTK „Ziemi Tarnowskiej”.

Oto relacja z pielgrzymki Zbigniewa Smajdora.

**
Program uroczystości pielgrzymkowych był bardzo bogaty.

W sobotę, po wpisie do Księgi Pielgrzymkowej, przewodnicy zebrali się w Kaplicy św. Józefa. Po odśpiewaniu hymnu przewodnickiego wysłuchali ciekawej prelekcji przewodnika Stanisława Ligęzy      o ziemi tarnowskiej”.

Na Wałach Jasnogórskich blisko tysięczna rzesza przewodników w czerwonych organizacyjnych strojach odprawiła Drogę Krzyżową, a wieczorem w kaplicy Matki Bożej uczestniczyła we mszy św., którą celebrował JE Ks. Bp dr Krzysztof Zadarko.

Wielkim przeżyciem dla wszystkich był Akatyst – hymn liturgiczny ku Czci Bogurodzicy z 7 sierpnia 626 r. śpiewany na Jasnej Górze w każdą sobotę w intencji pokoju na świecie oraz udział w Apelu Jasnogórskim prowadzonym przez JE Ks. Abp dr Edmunda Piszcza.

W niedzielę przewodnicy zgromadzili się przed wizerunkiem Czarnej Madonny na jego odsłonięcie, po czym uczestniczyli we mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej, której przewodniczył i głosił homilię JE Ks. Bp dr Andrzej Jeż. Po jej zakończeniu, w auli o. A. Kordeckiego wysłuchali kolejnych prelekcji.

Ojciec dr Stanisław Rudziński przedstawił „Regalia Królowej Polski”, a przewodnik Andrzej Mleczko „Sanktuaria Ziemi Tarnowskiej”. Dwudniową pielgrzymkę zakończyła modlitwa Anioł Pański.

Oprócz wymiaru religijnego i atrakcyjnego programu pielgrzymka była sposobnością do ponownego spotkania przewodników z całej Polski i pogadania, bo przewodnicy to jedna wielka rodzina.

(s), fot.: PTT

Przewodnicy PTT na Jasnej Górze
Dziękujemy za przesłanie błędu