Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
12/03/2024 - 11:05

Ruszyły kontrole. Mogą też zapukać do waszych drzwi. Będą kary?

- Ktoś pali w piecu zużytym olejem silnikowym, ktoś inny „ na rozpałkę” używa plastikowych butelek, są tacy, którzy dogrzewają się śmieciami … potem czarny dym z komina dusi całą okolicę, a trucizna wędruje do naszych płuc. W sezonie grzewczym, który mamy w pełni, niektórzy palą w piecach czym popadnie. Wiele pozostawia też do życzenia stan kotłowni i sposób przechowywania opału.

Porażające statystyki

W Polsce każdego roku na skutek chorób związanych z wdychaniem smogu umiera kilkadziesiąt tysięcy osób. To przerażająca statystyka, na którą niestety pracujemy sami, między innymi  paląc w piecach czym popadnie.

Wiele pozostawia też do życzenia stan kotłowni i sposób przechowywania opału. To,  jak to wygląda, sprawdzą w miejscowościach  znajdujących  się w gminie Limanowa. W teren ruszą kontrolerzy -  zapowiada urząd.  

Czytaj też Newag to zbuduje czy nie zbuduje? Co z tą spalarnią odpadów w Nowym Sączu 

Sprawdzą kotłownie i opał

Inspektorzy wezmą pod lupę stan kotłowni, sposób przechowywania opału oraz dokumentację, taką jak faktury czy certyfikaty paliw.  Kontrolerzy  dokonają także pomiarów wilgotności drewna używanego jako opał, która nie powinna przekraczać dwudziestu procent. Pobiorą także próbki popiołu do analizy w akredytowanych laboratoriach.

Czytaj też Porażka po sądecku. Ten ogólnopolski ranking mówi wszystko

Sporządzą protokół i co dalej?  

Podczas kontroli sporządzony zostaje protokół. W sytuacji kiedy okaże się, że opał nie spełnia warunków określonych w uchwale antysmogowej, kontrolowani zostaną poinformowani  o granicznym terminie wymiany kotła oraz otrzymają ulotkę informacyjną na temat zapisów uchwały antysmogowej -  poinformowała gmina. ([email protected]) fot. jm SMDziękujemy za przesłanie błędu