Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 stycznia. Imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława
05/03/2019 - 16:15

Rosną mury pawilonu dla ginekologii i położnictwa szpitala w Nowym Sączu

Jeszcze kilka miesięcy temu nieopodal nowego skrzydła sądeckiego szpitala stała nieużytkowana pralnia. Teraz nie ma po niej już śladu. W oczach rośnie inny budynek. Jaki?

Nowoczesny pawilon ginekologiczno-położniczy. Ta inwestycja wpisuje się w realizowany waśnie potężny program rozbudowy szpitala. Obiekt ma być gotowy do marca 2020 roku.

O konieczności budowy nowego pawilonu dla potrzeb ginekologii i położnictwa na terenie sądeckiego szpitala mówiło się od dawna. Były plany, wszelkie, niezbędne pozwolenia, ale inwestycji nie można było rozpocząć, bo nie było na nią pieniędzy. I to dużej sumy.

Kiedy niezbędne środki wreszcie się na ten cel znalazły, prace ruszyły z kopyta.

Budynek nieużytkowanej od kilku lat pralni został wyburzony, a na jej miejscu pnie się w górę trzykondygnacyjny nowoczesny obiekt, w którym znajdą się oddziały: ginekologiczno-położniczy, ginekologii onkologicznej, neonatologii z IT oraz poradnia ginekologiczna.

Pawilon ginekologiczno-położniczy buduje znana firma Tadeusza Pióro z Maciejowej (gmina Łabowa). Prace rozpoczęły się w listopadzie ubiegłego roku. Teraz już widać pierwsze kondygnacje budynku. Praca ludziom z firmy z podsądeckiej gminy Łabowa pali się dosłownie w rękach.

Budynek jest podpiwniczony.

- Tam będzie się mieściło archiwum medyczne z prawdziwego zdarzenia - mówi Lidia Zelek, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu. - Zgodnie z obowiązującymi przepisami szpital musi przechowywać dokumentację medyczną pacjentów przez 20 lat. Takie archiwum jest niezbędne. W podpiwniczeniu będą również szatnie dla personelu. Na parterze zostanie ulokowana izba przyjęć oraz poradnie: ginekologiczno-położnicza oraz poradnia dla noworodków. Na pierwszym piętrze będzie oddział neonatologiczny z intensywną terapią, a ponadto sale, w których będą wykonywane cięcia cesarskie. Piętro drugie zostanie oddane dla położnictwa, a trzecie dla ginekologii. Nowy pawilon będzie połączony szklaną przewiązką z Centrum Onkologii.

Wartość tego zadania zamknie się kwotą ponad 35,5 mln złotych. Pawilon będzie spełniał wszelkie standardy XXI wieku.

Sądecki szpital nie ma jeszcze pieniędzy na wyposażenie tego obiektu. Chodzi o kwotę około 16 mln złotych.

- O pieniądze na wyposażenie będziemy zabiegali w Ministerstwie Zdrowia – dodaje dyrektor Lidia Zelek.

To nie jedyna budowa, która jest obecnie realizowana na terenie sądeckiego szpitala. Kilka metrów obok zostało już wzniesione nowe skrzydło Centrum Onkologii. Obie inwestycje są prowadzone równolegle, aby zminimalizować trudności, które w związku z nimi się pojawiły.

Niemal z dnia na dzień drastycznie ograniczona została liczba miejsc postojowych na szpitalnych parkingach. Kierowcy, którzy przyjeżdżają do szpitala parkują tam, gdzie znajdą wolne miejsce, a nie jest ich niewiele.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu