Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
24/08/2022 - 14:45

Remont ul. Nawojowskiej w Nowym Sączu. Kierowcy coraz bardziej poirytowani utrudnieniami

Kompleksowy remont ulicy Nawojowskiej trwa już od kilku miesięcy. Nie jest to sytuacja komfortowa dla kierowców, którzy na co dzień muszą borykać się ze sporymi utrudnieniami. Część z nich traci powoli cierpliwość, ale tego – wcześniej czy później można było się spodziewać. Wykonawca realizujący to zadanie, zgodnie z harmonogramem ma zakończyć prace na tej ulicy do czerwca 2023 roku.

Ulica Nawojowska jest jedną z głównych arterii Nowego Sącza. Do czasu rozpoczęcia remontu przejeżdżało nią na dobę wiele tysięcy pojazdów. Ulica była już tak wyeksploatowana i tak zniszczona, że z jej naprawą nie można było już dłużej czekać.

Przypomnijmy, że jest ona remontowana etapami – odcinkami. Obecnie prace remontowe koncentrują się na odcinkach między ulicami 29 Listopada, a ul. Graniczną. Trwają też jeszcze prace między wjazdem do Sądeckiego Hospicjum, a ulicą Grunwaldzką.

Oznacza to, że w tym rejonie miasta jest spiętrzenie drogowych prac remontowych. Dlaczego?

Kilkaset metrów dalej, zgodnie z zapowiedziami rozpoczęły się również prace na Alejach Piłsudskiego w Nowym Sączu. Obecnie są one wykonywane na odcinku od wiaduktu kolejowego (w pobliżu skrzyżowania z ul. Kamienną), do skrzyżowania z ulicą Nawojowską. W ramach tej inwestycji powstaną tam dwa nowe ronda - tradycyjne u zbiegu z ulicą Nawojowską i turbinowe na skrzyżowaniu z Kamienną. Odcinek drogi między rondami będzie miał nową nawierzchnię, pojawi się także nowa nitka ścieżki rowerowej, nowe chodniki i oświetlenie oraz funkcjonalne zatoczki autobusowe. Zgodnie z założeniami prace mają się zakończyć do końca tego roku.

Właśnie to spiętrzenie prac drogowych zaczyna być coraz bardziej dokuczliwe dla kierowców. Ruch pojazdów przeniósł się w tym rejonie miasta na inne dojazdowe ulice.

Kierowcy, którzy już kolejny miesiąc muszą korzystać z uciążliwych dla nich objazdów pytają – kiedy wreszcie zakończy się remont ulicy Nawojowskiej?

Na jakim etapie jest remont ulicy Nawojowskiej?

O to zapytaliśmy w Miejskim Zarządzie Dróg w Nowym Sączu?

- Na odcinkach między ulicami Kolejową, a 29 Listopada, i Grunwaldzką, a Al. Piłsudskiego wykonane zostały prace porządkowe – informuje Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu. – Roboty zostały wykonane w terminie, zgodnie z przyjętym harmonogramem. Odcinki te są dostępne zarówno dla samochodów, jak i dla pieszych. Niewielka ilość piasku musi pozostać na chodniku i ścieżce rowerowej, by wypełnione zostały spoiny w ułożonej tam kostce brukowej.

Ostatnia warstwa – ścieralna na tych odcinkach zostanie położona nieco później (zgodnie z zapisami zawartymi w harmonogramie). Jest to uzgodnione z wykonawcą remontu. Dopiero, kiedy pojawi się na tych odcinkach ta warstwa można będzie malować na niej oznakowanie poziome.

Na odcinku między ulicami 29 Listopada, a Graniczną na połowie jezdni wykonano podbudowę z kruszywa oraz podbudowę bitumiczną. Na drugiej połowie prowadzone są niezbędne prace, by można było położyć podbudowę z kruszywa i tzw. warstwę bitumiczną. Są tam również montowane studzienki ściekowe kanalizacji deszczowej i oświetlenie uliczne.

Na odcinku między wjazdem do Sądeckiego Hospicjum, a ulicą Grunwaldzką, na całej szerokości jezdni została położona podbudowa bitumiczna. Na jednej połowie jezdni znajduje się już też tzw. warstwą wiążąca

- Jest tam obecnie układany krawężnik oraz chodnik z kostki brukowej (po stronie prawej) – informuje MZD w Nowym Sączu. – Montowane są nowe uliczne latarnie.

Jaki jest stan zaawansowania prac na ul. Nawojowskiej?

  • Roboty ziemne zaawansowane są w 50 proc.
  • Ułożenie krawężników w 44 proc.
  • Przebudowa kanału deszczowego (odcinek od ulicy Łącznik do Al. Piłsudskiego) w 90 proc
  • Budowa kanału deszczowego (odcinek od ulicy Kr. Jadwigi do ul. Łącznik) w 87 proc.
  • Położenie nowej nawierzchni jezdni w 47 proc.

Warto przypomnieć, że planowany termin zakończenia całości robót na ul. Nawojowskiej to czerwiec 2023 roku.

i.michalec@sadeczanin .info, fot. TK.Dziękujemy za przesłanie błędu