Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 3 grudnia. Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery
25/07/2022 - 12:40

Referendum w sprawie spalarni nieważne. Ale jego wyniki istotne dla wszystkich

Niedzielne referendum w sprawie budowy instalacja do termicznego przetwarzania odpadów komunalnych w Nowym Sączu jest nieważne. Frekwencja była za niska – zaledwie 6,59 procent. Wyniki referendum można również zinterpretować całkowicie odmiennie. Tak, jak zrobił to prezydent Ludomir Handzel.

Przypomnijmy, że byłoby ono ważne, gdyby do lokalu wyborczego poszło co najmniej 30 proc. mieszkańców uprawnionych do głosowania i którzy oddaliby ważny głos. Mówimy o liczbie 18 999 osób. Tymczasem zaledwie 4 175 osób oddało karty ważne.

Mieszkańcy Nowego Sącza odpowiadali na dwa pytania referendalne. Pierwsze brzmiało: Czy jesteś za rozbudową lub budową nowego składowiska śmieci na terenie miasta Nowego Sącza?

Na to pytanie 1231 osób odpowiedziało "tak", a 2711 odpowiedziało "nie".

Drugie pytanie brzmiało: Czy w Nowym Sączu, przy ul. 29 Listopada powinna powstać instalacja do termicznego przetwarzania odpadów komunalnych – w celu uzyskania tańszej energii cieplnej przez odbiorców Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, o ile instalacja ta będzie zgodna z przepisami o ochronie środowiska i ochronie zdrowia oraz będzie zagospodarowywać odpady komunalne wytwarzane przez mieszkańców Nowego Sącza na preferencyjnych warunkach?

Na to pytanie 1681 osób odpowiedziało "tak", a 2424 odpowiedziało "nie".

Fakt, że tak niewiele osób wzięło udział w referendum też ma swoje znaczenie. Tak wynik referendum skomentował prezydent Ludomir Handzel: - Wyniki referendum (jeszcze nieoficjalne). Uprawnionych do głosowania – 63 333 osób. 60 909 – głosowało ZA wybudowaniem instalacja do termicznego przetwarzania odpadów komunalnych w Nowym Sączu lub nie zaprotestowało w postaci głosów na NIE. Tylko 3,82 % mieszkańców jest przeciwnikami budowy ITPOK. To ważny wskaźnik dla wszystkich.
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu