Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 3 lipca. Imieniny: Anatola, Jacka, Mirosławy
30/10/2013 - 08:41

Radni bez dyskusji i prawie jednomyślnie nazwali rondo im. gen. Gągora

Rondo u zbiegu ulic: Lwowskiej, Barskiej i Krańcowej będzie nosić imię generała Franciszka Gągora. Za głosowało 16 radnych, jeden się wstrzymał.
Jeszcze w trakcie budowy ronda przy galerii Trzy Korony zastanawiano się, jakie imię powinno ono nosić. Dyskusję w kwietniu wywołał swoją interpelację radny Artur Czernecki, który zaproponował, by rondu nadać imię Lecha Kaczyńskiego. Radny Grzegorz Fecko w odpowiedzi zaproponował by rondu patronowały wszystkie 96. ofiary katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. Czytaj: Rondo im. Lecha Kaczyńskiego, smoleńczyków czy ks. Lisowskiego? 
Okazało się, że patron ronda nie jest obojętny mieszkańcom Nowego Sącza. Wyraz temu dali nasi Czytelnicy, którzy licznie komentowali propozycje nowosądeckich radnych. Dlatego na naszych łamach zachęcaliśmy Internautów do udziału w sondzie i składania własnych propozycji. Czytaj: Nazwijmy razem rondo na skrzyżowaniu ulic Barskiej, Lwowskiej i Krańcowej
Wynik naszej sondy pokazał, że mieszkańcy Nowego Sącza chcą innej nazwy dla ronda przy zbiegu ulic: Barskiej, Krańcowej i Lwowskiej. Wśród propozycji padły: generała Franciszka Gągora, Romana Sichrawy, Julina Zubka pseudonim Tatar, rotmistrza Witolda Pileckiego, czy Sądeckich Kurierów. Czytaj: Imię dla ronda? Sichrawy, Kurierów sądeckich lub Barskie
Jak się okazało nie tylko nasi Czytelnicy ale także nowosądeccy radni postanowili na generała Franciszka Gągora. Projekt uchwały, podpisany przez 18 radnych, pod koniec września trafił do przewodniczące Rady Miasta Nowego Sącza. Czytaj: Radni wymyślili nazwę dla ronda przy Trzech Koronach 
Wczoraj (29 października) projekt uchwały został poddany pod głosowanie. Wybór gen. Franciszka Gągora na patrona ronda uzasadniał rany Tadeusz Gajdosz, który przypomniał radnym biografię sądeczanina oraz jego zasługi dla Ojczyzny, jak i Ziemi Sądeckiej.
- Rondo znajduje się na trasie do rodzinnej miejscowości generała - Koniuszowej. Nadanie nazwy rondu im. generała Franciszka Gągora będzie miało nie tylko wymiar pamiątkowy, ale przede wszystkim będzie swoją nazwą przypominać, że to z Sądecczyzny wywodził się Pierwszy Żołnierz Wojska Polskiego w latach 2006-2010 oraz, że dzięki nauce i wytrwałości w dążeniu do celu, można tak wiele dla ojczyzny osiągnąć – podkreślał Gajdosz.
Radni bez dyskusji przystąpili do głosowania. Na 17 radnych, 16 było za nadaniem im. gen. Gągora. Wstrzymał się Józef Hojnor. Uchwała została przyjęta.

***
Franciszek Gągor urodził się 8 września 1951r., w Koniuszowej. Był absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu (matura w 1969). W latach 1969-1973 studiował w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Był także absolwentem filologii angielskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1983) oraz studiów strategicznych w Akademii Obrony NATO w Rzymie (2001). W 1998 r., w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie obronił rozprawę naukową nt. „Międzynarodowe operacje pokojowe oraz ich miejsce we współczesnej doktrynie obronnej Rzeczypospolitej Polskiej” i uzyskał stopień naukowy doktora nauk wojskowych. W 2002 r., odbył Podyplomowe Studia Strategiczno - Operacyjne na Narodowym Uniwersytecie Obrony Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie. W latach 1976-1977, będąc starszym oficerem operacyjnym w polskim kontyngencie, brał udział w misji pokojowej II Doraźnych Sił Pokojowych ONZ w Egipcie (UNEF II - Second United Nations Emergency Force). Od 1980 r. do 1985 r., kierował Pionem Operacyjnym PKW na Misji Obserwacyjnej Sił Narodów Zjednoczonych ds. Nadzoru Rozdzielenia Wojsk na Wzgórzach Golan (UNDOF - United Nations Disengagement Observer Force), natomiast w latach 1989-1990 pełnił funkcję zastępcy szefa Logistyki Sił Narodów Zjednoczonych w tej operacji. W 1991 r., został zastępcą dowódcy polskiego kontyngentu w Operacji „Pustynna Burza”, a w 1992 r., służył, jako zastępca dowódcy sektora Misji Obserwacyjnej ONZ w Iraku i Kuwejcie (UNIKOM - United Nations Iraq-Kuwait Observation Mission). W 1992 r., objął stanowisko szefa Oddziału Operacji Pokojowych Zarządu Wojskowych Spraw Zagranicznych, które w 1993 r., przemianowano na szefa Oddziału Misji Pokojowych Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych. Następnie kontynuował służbę w Departamencie Wojskowych Spraw Zagranicznych Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie, gdzie był kolejno dyrektorem Biura Kontroli Zbrojeń i Misji Międzynarodowych - zastępcą dyrektora Departamentu (1993 - 1996) oraz dyrektorem Departamentu (1996 - 1999). W 1999r., został szefem Generalnego Zarządu Operacyjnego P-3 w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego w Warszawie. W 2003 r., kierował Misją Obserwacyjną ONZ w Iraku i Kuwejcie, po czym pełnił funkcję dowódcy Sił Narodów Zjednoczonych ds. Nadzoru Rozdzielenia Wojsk na Wzgórzach Golan. W latach 2004 - 2006 był polskim przedstawicielem wojskowym przy Komitetach Wojskowych NATO i Unii Europejskiej w Brukseli. Cztery generalskie gwiazdki nosił od 2006 roku, wtedy został też wyznaczony na stanowisko Szefa Sztabu Generalnego i stał się pierwszym żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej. Gen. Franciszek Gągor zmarł 10 kwietnia 2010 r., w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku, został pochowany w Kwaterze Smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

(ALF)
Fot. (KID, PG)
 






Dziękujemy za przesłanie błędu