Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
17/01/2020 - 10:15

Przewodnicy z Krynicy i Nowego Sącza spotkali się w Kamiannej na kolędowaniu

W Kamiannej 16 stycznia spotkali się przewodnicy beskidzcy z Nowego Sącza i Krynicy-Zdroju. Tradycję tę ponad 30 lat temu zapoczątkował ks. Henryk Ostach, a jej kontynuatorami są Emilia i Jacek Nowakowie, jego następcy na Miodowym Królestwie.

Ponad 30 lat temu ks. dr Henryk Ostach zapoczątkował w Kamiannej tradycję noworocznych spotkań opłatkowych braci przewodnickiej, którą kontynuują Emilia i Jacek Nowakowie, właściciele pasieki Barć. 

Tegoroczne spotkanie rozpoczęła msza św. w kościele parafialnym Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny odprawiona przez proboszcza Kamiannej ks. Grzegorza Sowę, który pobłogosławił zgromadzonych oraz Miodowe Królestwo. Towarzyszyli  mu ks prałat z Gromnika Andrzej Jedynak, kapelan przewodników i ks. Piotr Bartnik, proboszcz parafii Wniebowstąpienia Pana Jezusa w Górzance, przewodnik beskidzki Beskidów Wschodnich i Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz członek PTTK, od 1974 roku.

Opłatkowe biesiadowanie przewodników uświetniły dzieci z Polan, Piorunki i Berestu. Pod kierunkiem Mariusza Kłapacza i Artura Kobosa (gitara) kolędowały oraz zaprezentowały historię narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda.

Następnie w pasiecznej kawiarni Emilii i Jacka Nowaków przewodnicy łamali się opłatkiem, składali sobie noworoczne życzenia i wspólnie kolędowali.

foto archiwalne: Miłka Koszucka

Wspominano Miłkę Koszucką, znakomitą przewodniczkę po ziemi sądeckiej, Podhalu i Słowacji oraz instruktorkę do spraw kultury, rozrywki, turystyki i sportu. To ona, przez wiele lat szopką przez siebie przygotowaną rozpoczynała spotkania noworoczne w Kamiannej. Przewodniczka mieszkała w Krynicy-Zdroju, zmarła w lutym 2010 roku.

Spotkanie opłatkowe swoją obecnością, oprócz księży, którzy odprawili mszę,  zaszczycili: wójt gminy Marta Słaby i były wójt Gminy Łabowa Marek Janczak i Marian Ryba, członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego oraz przewodnik

Nie zabrakło wyśmienitego poczęstunku, ciasta, bigosu oraz kiełbasek z ogniska. Przy lampce pitnego miodu prowadzono rozmowy do godzin wieczornych.

(MK) fot. aut.

Przewodnicy z Krynicy i Nowego Sącza spotkali się w Kamiannej na kolędowaniu
W Kamiannej (16 stycznia) spotkali się przewodnicy beskidzcy z Nowego Sącza i Krynicy-Zdroju. Tradycję tę ponad 30 lat temu zapoczątkował ks. Henryk Ostach, a jej kontynuatorami są Emilia i Jacek Nowakowie, jego następcy na Miodowym Królestwie.


Dziękujemy za przesłanie błędu