Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
01/03/2024 - 11:50

Premier zdecydował.: są stopnie alarmowe w Polsce. Jest się czego bać?

Wojna na Ukrainie czy ataki hybrydowe ze strony Rosji sprawiają, że na terenach wokół naszego kraju jest bardzo niespokojnie. Premier Donald Tusk zdecydował o przedłużeniu dwóch stopni alarmowych. Co to oznacza w praktyce?

Stopnie Alarmowe w Polsce

Drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO CRP zostały wprowadzone przez premiera Mateusza Morawieckiego. Miały obowiązywać do 29 lutego 2024 roku. Wiadomo już jednak, że pozostaną z nami na dłużej.

Premier Donald Tusk podpisał właśnie nowe zarządzenie. Stopnie zostały przedłużone do 31 maja. Dotyczą całego obszarze naszego kraju oraz polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza jego granicami.

Drugi stopień alarmowy BRAVO ma charakter prewencyjny dotyczący aktualnej sytuacji geopolitycznej w regionie. - Wiąże się z różnego rodzaju działaniami o charakterze ataku hybrydowego prowadzonego przez Federację Rosyjską i Białoruś względem Polski i innych krajów Unii Europejskiej oraz konsekwencjami zbrojnego ataku Rosji na Ukrainę - informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Stopień Bravo CRP dotyczy z kolei cyberprzestrzeni. Ma przeciwdziałać w tym zakresie różnego rodzaju zagrożeniom. W okresie ich obowiązywania polskie służby mają zachowywać zwiększoną czujność. 

BRAVO i BRAVO CRP - co to takiego?

Zadaniem, w przypadku stopnia BRAVO, jest m.in. prowadzenie przez policję czy straż graniczną kontroli dużych skupisk ludzkich, obiektów mogących być celem terrorystów, pojazdów, rejonów zagrożonych, obowiązek noszenia broni długiej oraz kamizelek kuloodpornych przez umundurowanych funkcjonariuszy zabezpieczających miejsca mogące być celem ataku czy zakaz wejścia do szkół i przedszkoli osobom postronnym.

BRAVO-CRP niesie za sobą z kolei wzmożone monitorowanie stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych administracji publicznej, monitorowanie i weryfikowanie czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej, sprawdzenie dostępności usług elektronicznych czy całodobowe dyżury administratorów systemów teleinformatycznych kluczowych w sprawach bezpieczeństwa.

- Podczas obowiązywania stopnia alarmowego należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, jak np. nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń - dodaje MSWiA.

Ministerstwo prosi, aby nie lekceważyć potencjalnego zagrożenia. Jeśli się pojawi, należy o nim natychmiast poinformować służby, dzwoniąc na 112. ([email protected], fot.: European People's Party, Attribution, via Wikimedia Commons)







Dziękujemy za przesłanie błędu