Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
06/01/2024 - 01:45

Postawili w Nowym Sączu dwa nowoczesne fotoradary. Zrobią ci zdjęcie, zanim je zauważysz [ZDJĘCIA]

W Nowym Sączu na Alejach Piłsudskiego i na ulicy Nawojowskiej kilka tygodni temu zamontowane zostały nowoczesne fotoradary. Zastąpiły one dotychczasowe urządzenia, które często szwankowały. Nowe fotoradary o nazwie Mesta Fusion mają o wiele więcej funkcji. Co ciekawe, mają większy zasięg i potrafią zarejestrować ponad trzydzieści samochodów równocześnie, a więc kierowcy miejcie się na baczności.

Kilka tygodni temu, a dokładnie w listopadzie, na Alejach Piłsudskiego i na ulicy Nawojowskiej w Nowym Sączu pojawiły się nowe, nowoczesne fotoradary. Zastąpiły one stare, zużyte urządzenia, które często szwankowały i nie spełniały swojej roli. Nowe fotoradary o nazwie Mesta Fusion mają o wiele więcej funkcji, dlatego kierowcy którzy nie stosują się do znaków mają powody do obaw. Czym różnią się nowe urządzenia od starych?

- Przede wszystkim mają o wiele większy zasięg. Zgodnie z informacjami producenta, Mesta Fusion jest w stanie śledzić ponad trzydzieści pojazdów równocześnie na kilku pasach ruchu i dla każdego z tych pojazdów wykonywać pomiary prędkości i przypisywać je do zarejestrowanego zdjęcia. Nowe fotoradary rejestrują nie tylko prędkość, ale także pas jezdni którym poruszał się pojazd, jak również czas i miejsce popełnienia wykroczenia. Urządzenie automatycznie odróżnia pojazdy osobowe od ciężarowych. Automatycznie odczytuje tablice rejestracyjne - wyjaśnia w rozmowie z portalem "Sądeczanin" Monika Niżniak, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. 

Zobacz też Tragedia wisiała na włosku. Kierowcy przecierali oczy ze zdumienia, policjanci byli w szoku


- Nowe urządzenia gwarantują ciągłość prowadzenia kontroli, bo w tych starych urządzeniach często dochodziło do awarii. Bardzo ważne jest również to, że kamery które znajdują się w tych urządzeniach, wykonują zdjęcia bardzo wysokiej jakości. W ten sposób uzyskujemy materiał dowodowy, który pomaga nam bez problemu stwierdzić, kto siedział za kierownicą. Mam nadzieję, że w tym momencie skończą się wszelkie dyskusje i wątpliwości, kto kierował pojazdem - dodaje. 

Zobacz też Wstrząsające sceny przed galerią handlową w Nowym Sączu. Na miejscu pojawiła się policja

W ubiegłym roku Główny  Inspektorat Transportu Drogowego wytypował 247 lokalizacji w całej Polsce, w których zostały wymienione fotoradary. W 147 lokalizacjach pojawiły się urządzenia Mesta Fusion, w 98 lokalizacjach zostały zamontowane Multaradary CD, a w dwóch pozostałych miejscach pojawiły się zupełnie nowe urządzenia, które do tej pory w Polsce w ogóle nie były wykorzystywane. Jedno jest w Warszawie, a drugie w Bytomiu. 

- Na terenie Małopolski wymieniliśmy fotoradary w szesnastu lokalizacjach. W dwunastu, w tym również w Nowym Sączu pojawiły się urządzenia Mesta Fusion - informuje Monika Niżniak. ([email protected] Fot. RG)Dziękujemy za przesłanie błędu