Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 7 maja. Imieniny: Augusta, Gizeli, Ludomiry
11/02/2021 - 20:00

Pomoc dla branży gastronomicznej. Mniejsza opłata koncesyjna

Decyzja podjęta! Restauratorzy oraz właściciele barów i pubów w Nowym Sączu zostali zwolnieni z 1/3 tegorocznej opłaty koncesyjnej, wynikającej z uzyskanego zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Tak zdecydowała Rada Miasta, podczas ostatniej sesji. Zwolnienie to oznacza, że w kieszeni przedsiębiorcy zostanie w tym roku około tysiąc złotych.

Restauracje, bary, puby, w związku z obowiązującymi obostrzeniami, zamknięte są od wielu tygodni. Posiłki mogą być sprzedawane tylko na wynos. Branża gastronomiczna  jest z każdym tygodniem w coraz trudniejszej sytuacji.

Opłata koncesyjna, którą uiszczają właściciele restauracji, barów, pubów, podsiadających zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych obliczana jest na podstawie obrotów za poprzedni rok. A te, z racji tego, że w 2020 roku ta branża była również przez długi czas zamknięta były, jak należało się spodziewać, niższe.

Z propozycją zwolnienia właścicieli restauracji, barów i pubów z 1/3 tegorocznej opłaty koncesyjnej wystąpił prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel. On był wnioskodawcą projektu uchwały. Jak zaznaczył prezydent taką pomocą branża gastronomiczna, posiadająca zezwolenia na sprzedaż alkoholu byłaby objęta przez cztery miesiące.

- Od ubiegłego roku pojawiały się głosy przedsiębiorców, którzy podnosili to, że rząd zamknął im możliwość funkcjonowania, a jednocześnie nie dał możliwości zwolnienia z tej opłaty koncesyjnej – mówił prezydent miasta. – W grudniu ubiegłego roku zaistniała taka możliwość, że jednostki samorządu terytorialnego mogą przedsiębiorców objąć taką ulgą. I natychmiast zdecydowałem się złożyć wniosek o taką ulgę.

Jak zaznaczył prezydent dobre jest to, że miasto może udzielić takiej ulgi, ale złe, że trzeba będzie środki gdzieś zaoszczędzić w budżecie miasta, bo najprawdopodobniej nie będzie refundacji z budżetu państwa.

- Jest to przerzucenie kosztu na miasto Nowy Sącz – stwierdził prezydent. – Jednak uważam, że taki ruch jest konieczny ze względu na to, że sprawa dotyczy grupy przedsiębiorców, która w okresie obostrzeń najbardziej cierpi i nie może prowadzić normalnej działalności handlowej.

Radny klubu PiS Wybieram Nowy Sącz, Artur Czernecki stwierdził, że cieszy się, że jego interpelacja, jaką złożył w tej sprawie do prezydenta miasta dała pozytywny efekt w postaci projektu uchwały.

- Cieszę się, że prezydent przychylił się do mojej prośby, aby choć w części zwolnić przedsiębiorców, restauratorów z należnych opłat z koncesji na sprzedaż alkoholu. Taka możliwość to gest podania ręki. Mam nadzieję, że za tym gestem pójdą inne czyny.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta wtrącił jednak, że z taką pomocną dłonią dla branży gastronomicznej znacznie wcześniej wyszły inne miasta i gminy w Polsce, chociażby Zielona Góra, czy Tarnowskie Góry.

Rada Miasta jednogłośnie zdecydowała o zwolnieniu z 1/3 tegorocznej opłaty koncesyjnej restauratorów, właścicieli barów, pubów. Tym samym do budżetu miasta trafi mniej pieniędzy.

Przypomnijmy, że koszt uzyskania rocznego zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych to 3150 zł. Kwotę tę w trzech ratach przedsiębiorcy mają obowiązek wpłacić na konto miasta. Do tej pory te opłaty były wykorzystywane na działania profilaktyczne przeciwdziałania uzależnieniom i pomoc ofiarom nałogów.

Przedsiębiorcy zwolnieni są z opłaty drugiej raty, natomiast Ci, którzy uiścili opłatę w całości, mogą wnioskować o zwrot w wysokości 1/3 wpłaconej kwoty  i muszą w tym celu złożyć wniosek do Urzędu Miasta Nowego Sącza do 30 kwietnia.

[email protected], fot. arch. Sadeczanin.info.







Dziękujemy za przesłanie błędu