Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 26 czerwca. Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny
30/12/2012 - 12:05

Podegrodzie: Nagrodzili najładniejsze podłaźniczki, szopki i pająki

W Podegrodziu zakończył się już organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury XXXV Powiatowy Przegląd Plastyki Obrzędowej okresu Bożego Narodzenia. Nagrodami pieniężnymi uhonorowano twórców, których dzieła najbardziej spodobały się komisji konkursowej.
Komisja, w skład której weszli etnografowie: Magdalena Kroh oraz Benedykt Kafel, po obejrzeniu i gruntownej ocenie 52 podłaźniczek oraz pająków, a także 38 szopek i rekwizytów kolędniczych, wybrała laureatów. Podkreślono przy tym wysoki poziom przedstawionych eksponatów, etnografowie wyrazili także radość z tendencji do zachowywania tradycyjnej formy i materiałów. Podziękowania skierowali do organizatorów i uczestników przeglądu za trud włożony w wykonanie eksponatów oraz chęć podtrzymywania lachowskiej tradycji.
W kategorii podłaźniczek tradycyjnych 6 równorzędnych pierwszych miejsc oraz nagrody pieniężne w wysokości 170 złotych przyznano klasom IIIa i IIb ze Szkoły Podstawowej w Podegrodziu, Szkole Podstawowej z Rdziostowa, Szkole Podstawowej ze Szczereża, Szkole Podstawowej - kółku muzycznemu ze Szczereża oraz pani Kazimierze Lorczyk z Podegrodzia.
Cztery równorzędne drugie miejsca i nagrody pieniężne po 100 złotych przyznano Marii Sikorskiej z Marcinkowic, klasie Ic z podegrodzkiego gimnazjum, Szkole Podstawowej z Mokrej Wsi oraz świetlicy z Podrzecza. Siedem równorzędnych trzecich miejsc i nagrody pieniężne po 70 złotych przyznano klasie II ze Szkoły Podstawowej z Marcinkowie, klasie IV technikum z Zespołu Szkół Zawodowych w Podegrodziu, klasom I, IIa, Va, Vb ze Szkoły Podstawowej w Podegrodziu oraz Zuchom „Słoneczna Gromada”z Olszany. 14 wyróżnień i dyplomów trafiło do klas: IVa, VIb, VIa, IIb, IVb ze Szkoły Podstawowej w Podegrodziu oraz klasom IId, Id, IIc, III a, IIa, III c, Ia, IIb i Ib z Gimnazjum w Podegrodziu.
W kategorii podłaźniczek współczesnych dwa równorzędne pierwsze miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 170 złotych trafiły do Biblioteki Szkolnej w Rogach i pani Racheli Mordarskiej ze Świetlicy w Brzeznej Litaczu. Pięć równorzędnych drugich miejsc i nagrody pieniężne po 100 złotych otrzymali: pani Halina Kasprzak z miejscowości Rogi, Szkoła Podstawowa ze Stadeł, Kółko Regionalne z Olszany oraz Celina Zięba i Mirosław Zięba. Miejsce trzecie i nagrodę pieniężną w wysokości 70 złotych przyznano Szkole Podstawowej w Brzeznej Litaczu.
W kategorii pająków dwa pierwsze miejsca i nagrodę pieniężną w kwocie 170 złotych przyznano Patrycji Drabik ze Stadeł oraz Kółku Plastycznemu w Rogach. Cztery równorzędne drugie miejsca i nagrody pieniężne po 100 złotych otrzymali Justyna i Daniel Orzeł z Rogów, Angelika Zielińska i Klaudia Olchawa ze Szkoły Podstawowej w Rogach, Kamil Basta z Kadczy i Anna Potoczek z Marcinkowic. Cztery równorzędne trzecie miejsca i nagrody pieniężne po 70 złotych przyznano SKO Szkole Podstawowej w Rogach, klasie II ze Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach, Zofii Wojtas i Kacprowi Bartoszowi Mirkowi. Trzy wyróżnienia powędrowały do Koła Gospodyń Wiejskich w Marcinkowicach oraz do Marii Sikorskiej i Jakuba Potoczka także z Mrcinkowic.
W kategorii szopek tradycyjnych pierwsze miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 170 złotych otrzymał Marcin Lorczyk z Podegrodzia. Cztery równorzędne drugie miejsca i nagrody pieniężne po 100 złotych przyznano Łukaszowi Popardzie i Dominie Bartek ze Stadeł oraz Maciejowi Bartłomiejowi Maciuszkowi z Podegrodzia. 14 równorzędnych trzecich miejsc i nagrody pieniężne po 70 złotych otrzymali: Kółka Plastyczne ze Szkoły Podstawowej w Olszynce, grupy I i II, Małgorzata Wojnarowska z Olszynki, Agnieszka Hebla i Justyna Kinga, Grzegorz Poparda i Sylwia Poparda z Rogów, Marcelina Skowron, Natalia Jan Kurczak i Maria Agnieszka Potoczek z Rdziostowa, Joanna Katarzyna Koterla z Olszany, SKO z Olszany, Piotr Szelec i Izabela Szelec z Gostwicy oraz Lucyna Bubula. 12 wyróżnień otrzymali: Daniel Wojnarowski z Olszynki, Gminne Przedszkole w Podegrodziu, Patrycja Kamil Potoczek i Martyna Patrycja Wróbel z Rdziostowa, Artur Szumacher, Karolina Pasoń Aleksandra Pogwizd i Wiktoria Czyżyka ze Szkoły Podstawowej w Gaboniu, Sebastian, Wiktoria i Damian Górowscy z Marcinkowi, Przemysław Połeć z Gostwicy, Łukasz Mordarski z Brzeznej oraz Piotr Sędzimir ze Stronia.
W kategorii szopek współczesnych pierwszego miejsca nie przyznano, za to dwa równorzędne drugie miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 100 złotych przyznano Niepublicznemu Przedszkolu „Kraina Bajek” z Podegrodzia oraz Celinie Ziębie. Trzy równorzędne trzecie miejsca i nagrody pieniężne po 70 złotych otrzymali: Sylwia Koterla z Olszynki, Gabriela Bieryt ze Szkoły Podstawowej w Gaboniu oraz Kacper Bartosz Mirek z Rdziostowa. Dwa wyróżnienia otrzymali Franciszek Tadeusz Smajdor z Rdziostowa i Dariusz Zajączkowski.

Opr. Zog
fot. GOK Podegrodzie







Dziękujemy za przesłanie błędu