Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 1 listopada. Imieniny: Konrada, Seweryny, Wiktoryny
18/03/2020 - 13:45

Podegrodzie: koronawirus dziś omija gminę. - I oby tak dalej - cieszy się wójt

Choć Urząd Gminy i wszystkie kryzysowe służby oraz w sołtysi w gminie Podegrodzie są w pełnej gotowości związanej z wprowadzeniem społecznej kwarantanny, to do dziś nie doszło do ani jednego incydentu, który mógłby tę gotowość sprawdzić w praktyce. – I oby tak dalej – mówi krótko wójt Stanisław Banach.

Podegrodzie: koronawirus dziś omija gminę. - I oby tak dalej - cieszy się wójt

Jak informuje wójt Stanisław Banach sołtysi z poszczególnych miejscowości dostali za zadanie, by zebrać nazwiska wszystkich starszych osób, samotnie zamieszkujących w poszczególnych sołectwach. Ale choć lista liczyła sobie niemało pozycji, to okazało się, że żadna ze wskazanych osób nie potrzebuje pomocy i transportu przy robieniu sprawunków. – W każdym przypadku taką pomoc zadeklarowały ich rodziny – mówi wójt. Nie zmienia to jednak tego, że sołtysi i urzędnicy są w pełnej gotowości, by udzielić im wsparcia. Wystarczy ich tylko o tym poinformować telefonicznie.

Zobacz też: Rytro: ile osób na kwarantannie? Wójta nikt nie informuje

Jednocześnie gmina, w tym Ośrodek Pomocy Społecznej, przygotowują się na wypadek, gdyby okazało się, że któryś z mieszkańców został objęty kwarantanną domową. Kilku strażaków z OSP już jutro ma przejść specjalne przeszkolenie i to właśnie na nich będzie spoczywał przede wszystkim ciężar zabezpieczenia ich w żywność i pomoc w codziennym funkcjonowaniu w tych niecodziennych warunkach. Na dziś – z czego wszyscy w gminie się cieszą – kwarantanną nie objęty jest ani jeden mieszkaniec podegrodzkiego samorządu.

Urząd Gminy działa jedynie telefonicznie i on-line. Oczywiście za wyjątkiem sytuacji związanych ze ślubami i zgonami – w tym wypadku pracownik USC kontaktuje się ze stronami osobiście. Podobnie jest z pracownikami socjalnymi, którzy bez żadnych perturbacji sprawują nadal opiekę nad osobami korzystającymi z pomocy OPS. Wójt nie ukrywa, że część pracowników, chodzi tu przede wszystkim o panie, nie ma w pracy, bo musieli skorzystać z uprawnień związanych z objęciem pełnej opieki nad dziećmi, które nie mogą – w ślad za zamknięciem tych placówek przez rząd – chodzić do przedszkola czy szkoły.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)