Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
04/04/2023 - 12:35

Podegrodzie: będą ratować niezwykły zabytek. Gmina właśnie dostała pieniądze na dokumentację

Gmina Podegrodzie otrzymała dofinansowanie na opracowanie bardzo ważnej dokumentacji. W roli głównej najważniejszy zabytek w całej okolicy, czyli kaplica św. Anny.

Podegrodzie: będą ratować niezwykły zabytek. Gmina właśnie dostała pieniądze na dokumentację

Zobacz też: Podegrodzie: znak zakazu zdejmą, ale parkingu nie będzie. Radni podjęli decyzję

Już pod koniec 2021 roku roku w kaplicy św. Anny w Podegrodziu odkryto malowidło Boga Stwórcy i wszystko wskazuje na to, że można je datować tak samo jak samą kapliczkę, czyli na rok 1631. Jak doszło do odkrycia? Zadziałał przypadek – po zeszłorocznych ulewach zaczęło przeciekać poszycie dachowe obiektu a dalej, w wyniku tego uszkodzenia, odpadł spory kawałek tynku z sufitu. Miejscowi opiekunowie kapliczki nie wierzyli własnym oczom. O malowidle natychmiast powiadomili wójta a ten wojewódzkie służby konserwatorskie.

Zobacz też: Podegrodzie: znów zmienia się rozkład jazdy autobusu MPK nr 19!

- Wstępne oględziny pozwalają przypuszczać, że mamy do czynienia z obrazem namalowanym tuż  po wybudowaniu kaplicy, nie da się też wykluczyć wcześniejszego pochodzenia obrazu, który mógł trafić przeniesiony na deskach sufitowych z innego obiektu religijnego - nie krył podekscytowania wójt Stanisław Banach.

Już wtedy gospodarz gminy zapowiadał, że obiekt objęty zostanie pracami badawczymi a Urząd Gminy już rozpoczął starania o dofinansowanie prac konserwatorskich ze środków Urzędu Marszałkowskiego.

Teraz mamy kolejne doskonałe wieści. - Dostaliśmy 80 tysięcy złotych na opracowanie niezbędnej do przeprowadzenia prac konserwatorskich dokumentacji - obwieszcza wójt gminy. O kolejnych etapach działań związanych z przywróceniem kaplicy jej dawnego blasku będziemy informować Was na bieżąco.  ([email protected] Fot.: UG w Podegrodziu)
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu