Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 3 maja. Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny
05/03/2021 - 12:25

Po co pępek zalewać śliwowicą i zaklejać przed podróżą

Jeszcze całkiem niedawno, zaledwie kilka lat temu zalecenia dotyczące pielęgnacji pępka noworodka były zupełnie inne niż obecnie. Nakazywały, aby nie dopuszczać do moczenia kikuta pępowiny oraz codziennie przemywać go gazikiem mocno nasączonym 60-70 proc. spirytusem. Teraz standardy pielęgnacji pępka są zupełnie inne. Pielęgnujemy go na sucho.


WYBIERZMY NAJLEPSZYCH MEDYKÓW I PRZYCHODNIE SĄDECCZYZNY! TRWA PLEBISCYT "O ZDROWIU SĄDECZAN"

To, że metody pielęgnacji pęka noworodka zmieniły się faktycznie w ostatnich latach potwierdza Ewa Kamińska, położna środowiskowa z NZOZ Femina w Łącku i Nowym Sączu, która między innymi przygotowuje przyszłe mamy do porodu i edukuje je jak pielęgnować noworodka.

- Rzeczywiście podejście do pielęgnacji pęka noworodka na przestrzeni lat zmieniało się - mówi położna środowiskowa. - Mówię to z mojego już ponad dwudziestoletniego doświadczenia pracy w tym zawodzie. Pamiętam, kiedy pracowałam jeszcze na sali porodowej, pępek noworodka po porodzie zaopatrywało się jałowym gazikiem, ale wcześniej obmywało się go gazikiem nasączonym 70 proc. spirytusem.

Później, jak mówi położna zalecane było używanie do pielęgnacji pęka fioletu na bazie spirytusu czyli popularnej gencjany.

- Mamy pędzlowały pępki, ale bardzo często spotykałam się z sytuacją, że dziecko było wymalowane gencjaną dosłownie od kolan aż po klatkę piersiową – śmieje się położna. – Pępek był praktycznie ominięty, bo mamy bały się go dotknąć.

Obecnie nie zaleca się również stosowania gencjany, która także do niedawna była polecana, ponieważ silnie barwi ona skórę na bardzo ciemny kolor, co utrudnia ocenę czy pępek goi się prawidłowo. Potem używany był octenisept, preparat do dezynfekcji ran o szerokim spektrum działania.

Pielęgnacja pępka jest bardzo istotna, bo pępek stanowi „wrota zakażenia” do jamy brzusznej. Obecnie zalecana jest tzw. pielęgnacja pępka na sucho. Oznacza to, że nie myjemy go podczas kąpieli dziecka, ale np. przed nią na przewijaku. Wystarczy raz dziennie umyć skórę wokół i pod kikutem pępowiny jałowym gazikiem zmoczonym w wodzie z delikatnym mydłem lub płynem przeznaczonym dla dzieci od pierwszego dnia życia.

- Rodzice jednak różnie to interpretują - dodaje położna. Pępek musi być utrzymany w suchości, co nie znaczy, że nie można go wymyć. Można wymyć pępek wodą z szarym mydłem, który ma działanie ściągające. Potem pępek musimy dokładnie osuszyć.

Niektóre noworodki mają pępek wystający. Ewa Kamińska przyznaje, że stara się uczulać rodziców, jeśli dziecko ma zbyt wystający pępek, aby próbować korygować go specjalnymi plastrami na pępek, które można kupić w aptece.

- U malucha pępek może nadmiernie wystawać przy kolce, gdy dziecko ma wzdęcia, gdy dużo płacze. Wtedy jest on wypychany przez malucha do góry – dodaje nasza rozmówczyni. – Przy wystającym pępku może zrobić się jednak przepuklina pępkowa. Nasze babcie, niektóre mamy przy takim problemie sięgały do tzw. „babcinych metod”.

- Mnie też taką metodę pokazywano i o dziwo się ona sprawdza – mówi położna. – Można wziąć guzik, albo mały pieniążek, owinąć go w czysty gazik. Tak owinięty mocuje się plastrem na brzuszku dziecka. Zaszkodzić to dziecku nie zaszkodzi, a działa to w ten sposób, że pępek dziecka jest obciążony i wpycha go do środka.

Jeśli chodzi o babcine sposoby pielęgnacji pępka, Ewa Kamińska spotkała się też z sytuacją, że pępek był zalewany wódką.

- Kiedyś spotkałam się z sytuacją, że mama zalała pępek maluszka wódką, ale jaką? Obwódka pępka zrobiła się czerwona. Kiedy zapytałam jaką wódką, usłyszałam… śliwowicą. Musimy pamiętać, że alkohol może podrażnić skórę dziecka,  a trzeba pamiętać, że jest ona bardzo delikatna. Istnieje też mit dotyczący pępka i choroby lokomocyjnej. Niektórzy wierzą, że zaklejanie dziecku pępka przed podróżą uchroni je od choroby lokomocyjnej. Nic bardziej mylnego.

Trwa plebiscyt "O zdrowiu sądeczan". Wybieramy najbardziej przyjazną przychodnię, najlepszego lekarza, pielęgniarkę bądź położną. Jeśli znacie kogoś, kto zasługuje na to szczególne wyróżnienie - zgłoście go. Termin wysyłania zgłoszeń został wydłużony do niedzieli 7 marca włącznie.

Ich kandydatury należy zgłaszać za pomocą interaktywnych formularzy:
SĄDECKA PRZYCHODNIA ZDROWIA PRZYJAZNA PACJENTOWI
SĄDECKI LEKARZ
SĄDECKA PIELĘGNIARKA/POŁOŻNA

Głosowanie w VI edycji plebiscytu odbywać się będzie w dniach 10 – 22 marca za pomocą smsów  i formularza na naszej stronie. Osoba zgłaszająca musi podać swoje imię, nazwisko, adres email i numer telefonu. W razie jakichkolwiek wątpliwości czy problemów technicznych można kontaktować się z organizatorem plebiscytu pod adresem [email protected] Wśród zgłaszających zostaną rozlosowane nagrody książkowe.

Regulamin VI Plebiscytu Medycznego dostępny jest TUTAJ. [email protected], fot. IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu