Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 sierpnia. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny
12/06/2018 - 20:30

Nowy Sącz: Wbili w ziemię łopatę i ich oczom ukazał się...

W Parku im. Ireny Styczyńskiej w Nowym Sączu, przy ruinach zamku rozpoczęły się prace przygotowawcze związane z budową siłowni „pod chmurką”. Kiedy ekipy elektryków zaczęły kopać w ziemi, bo w parku zostaną zainstalowane dodatkowe, stylowe lampy, ich oczom ukazał się potężny kamień. Jak się okazało jest to fragment zamkowego portalu z piaskowca.

Mimo, że jest on wykonany z tak nietrwałego materiału to zachował się w niezłym stanie.

Pierwsze oględziny znaleziska dokonał Bartłomiej Urbański, archeolog pracujący w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. Znalezisko zostało zabezpieczone.

- Miejsce, gdzie odnaleziono ten element jest dawnym dziedzińcem zamkowym – mówi Bartłomiej Urbański. – Nikt tego terenu dokładnie nie przeszukiwał od wielu lat. W przeszłości i, owszem były prowadzone jedynie badania sondażowe.  Co wydobyto z ziemi? Jest to fragment renesansowego portalu. Z pewnością był to portal okienny z sądeckiego zamku. Wykonany jest z piaskowca, ale już po pierwszych oględzinach widać, że jest w niezłym stanie.

Leżał na terenie dawnego dziedzińca zamkowego, pół metra pod ziemią. Zdaniem sądeckiego archeologa jest to, jak do tej pory największy fragment architektoniczny po wysadzonym w powietrze sądeckim zamku, jaki udało się odnaleźć w otoczeniu ruin zamku.

- Gdyby ten teren został dokładnie przeszukany, to z pewnością można byłoby natrafić na jeszcze wiele znalezisk – dodaje sądecki archeolog. – Niewykluczone, że ten fragment portalu, po dokładnym oczyszczeniu i zakonserwowaniu zostanie wyeksponowany wraz z innymi eksponatami w Baszcie Kowalskiej.

[email protected], Fot. B.U.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)