Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 12 kwietnia. Imieniny: Juliusza, Lubosława, Wiktoryny
30/12/2022 - 07:20

Nowy Sącz w roli głównej: wojewoda przywraca najważniejsze połączenia autobusowe

Mamy doskonałe – z naszym regionem, z Sądecczyzną w obsadzie – wiadomości dla wszystkich, którzy przemieszczają się po Małopolsce autobusami. W roli głównej 17,6 miliona złotych, które województwo otrzymało od rządu na organizację własnego transportu publicznego. Co będziemy z tego mieli w praktyce?

Na wstępie przypomnijmy, że na razie jedyną gminą z Sądecczyzny, która zdecydowała się na uruchomienie własnego transportu publicznego, połączeń autobusowych na swoim terenie właśnie w oparciu o dofinansowanie rządowe jest Chełmiec. Ostatnio - kolejny raz z skutecznie - Chełmiec aplikował o środki na organizację 6 linii autobusowych:
- Wola Kurowska – Klimkówka – Librantowa – Naściszowa
- Krasne Potockie – Trzetrzewina – Biczyce Górne – Biczyce Dolne – Chełmiec Gaj – Świniarsko – Mała Wieś – Chełmiec
- Klimkówka – Ubiad – Wielogłowy – Wielopole
- Paszyn – Piątkowa
- Trzetrzewina – Biczyce Górne – Biczyce Dolne – Niskowa – Chełmiec
- Chomranice – Klęczany - Marcinkowice - Rdziostów – Chełmiec.

Zobacz też: Będzie rewolucja w kursach linii 3 i 4 MPK w Nowym Sączu. Na życzenie mieszkańców

Tym samym podtrzymane zostaną te linie które uruchomiono w zeszłym roku zostaną podtrzymane w 2023 roku. Najważniejsze jednak jest to, że linia autobusowa Krasne Potockie - Chełmiec od nowego roku  zostanie przedłużona do osiedla Nowa Wieś. Tym samym zaklejona będzie dziura komunikacyjna, w sprawie której mieszkańcy alarmowali już od dłuższego czasu.

Dotacja, którą udało się Chełmcowi pozyskać to 1,4 mln zł. To druga co do wysokości kwota, dla gminy wiejskiej przyznana w tegorocznym rozdaniu a przypomnijmy, że na każdy kolejny rok samorząd musi złożyć nowy wniosek. Zaznaczmy też, że Chełmiec musi także zabezpieczyć 163 000 zł wymaganego wkładu własnego.

Do podobnego rozwiązania przymierza się też Piwniczna-Zdrój. Kilka sesji temu radni podjęli uchwałę w tej sprawie. - Miasto i Gmina Piwniczna-Zdrój, jako organizator publicznego transportu zbiorowego, organizuje od dnia 1 stycznia 2023 r. gminne przewozy pasażerskie o charakterze użyteczności publicznej na liniach komunikacyjnych przebiegających po terenie Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój: Kokuszka Pętla – Piwniczna-Zdrój ul. Krakowska, Wierchomla Mała – Piwniczna- Zdrój ul. Krakowska, Piwniczna-Zdrój Rynek – Zubrzyk – Wierchomla Mała – brzmi kluczowy fragment dokumentu.

Za przyjęciem uchwały radni głosowali jednomyślnie. Oznacza to, że samorząd piwniczański bierze kwestie transportowe w swoje ręce. O rozwoju sytuacji w tym przypadku będziemy informować na bieżąco.

A co nam w tym zakresie fundują władze województwa? To naprawdę dobre wieści, bo dotyczą bezpośrednio Sądecczyzny i będą – przynajmniej taką mamy nadzieję – choć częściowym wypełnieniem luki po likwidacji PKS.

Dalsza część materiału na następnej stronie.Dziękujemy za przesłanie błędu