Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
14/01/2022 - 19:25

Nowy Sącz: uczelnia nie miała takiej siedziby. Będzie robiła wrażenie [ZDJĘCIA]

Praca wre w gmachu przy ul. al. Wolności w Nowym Sączu. To już etap końcowy. Jeszcze trzy i pół miesiąca i wykonawca – uznana sądecka firma Ersbet przekaże kierownictwu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu klucze do nowej siedziby Instytutu Ekonomicznego.

Gmach, w którym obecnie prowadzone są prace wykończeniowe wpisuje się – coraz ładniej w pejzaż miasta.

Na terenie budowy, codziennie przez wiele godzin słychać odgłos pracujących maszyn. Stała siedziba dla Instytutu Ekonomicznego została wzniesiona nieopodal biblioteki oraz auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, która mieści się przy ul. al. Wolności.

Przypomnijmy, że Instytut Ekonomiczny został utworzony w 1998 roku i jako jedyny ze wszystkich instytutów tej uczelni nie ma jeszcze w Nowym Sączu własnej bazy dydaktycznej. Zajęcia dla studentów odbywają się głównie w wynajmowanym od marszałka województwa małopolskiego budynku przy ul. Jagiellońskiej, w tzw. Ciuciubabce.

Budowa nowego instytutu ruszyła w listopadzie 2020 roku. Budynek ma bardzo nowoczesną bryłę i mnóstwo przeszkleń. Zostały w nim zamontowane duże okna, budynek został docieplony. Montowane są też już kompozytowe płyty elewacyjne. Wewnątrz są prowadzone prace wykończeniowe

- Prace są bardzo zaawansowane – powiedział Sądeczaninowi inż. Wojciech Kurdziel, kierownik budowy z firmy Ersbet w Nowym Sączu. – Wszystkie roboty związane z montażem instalacji są zakończone. Obecnie tzw. sucha zabudowa również jest zakończona, układane są posadzki. Jesteśmy obecnie na etapie robót malarskich.

Elewację budynku będą tworzyły czarne płyty. Matowe. Będą na niej wstawki w kolorze rdzawym i złotym.

Obiekt ma być oddany do użytku 30 kwietnia br.

Budynek posiada kondygnację podziemną i tam znajdują się parking podziemny z 23 miejscami postojowymi, część administracyjna oraz archiwum. Są tam także pomieszczenia techniczne między innymi, serwerowania.

W części naziemnej nowa siedziba instytutu ma cztery kondygnacje. Na parterze jest część administracyjna z przestronną aulą na 284 miejsca. Na drugim i trzecim piętrze znajdują się sale ćwiczeniowe i wykładowe, a także zaplecze dla kadry nauczycielskiej.

- Budynek posiada bardzo dobry system  wszelkich instalacji, w tym także wizualnych, nagłośnieniowych i telewizyjnych – dodaje nasz rozmówca. – Budynek jest energooszczędny. Spełnia wszelkie wymagania i normy.

Przy obecnie realizowanych pracach wykończeniowych pracuje dziennie nawet do 60 osób. Są to między innymi pracownicy zatrudnionych podwykonawców.

Koszty inwestycji pokryte zostaną z otrzymanego w 2018 roku, z okazji 20-lecia istnienia placówki czeku. Są to środki z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Kwota wsparcia przekazana władzom uczelni wynosiła 22 mln złotych.

Zobacz galerię zdjęćDziękujemy za przesłanie błędu