Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 7 maja. Imieniny: Augusta, Gizeli, Ludomiry
11/10/2022 - 10:45

Nowy Sącz uczcił 131.rocznicę urodzin Bolesława Barbackiego rewelacyjnym pokazem mody z epoki [ZDJĘCIA]

Właśnie minęła 131. rocznica urodzin Bolesława Barbackiego, artysty malarza, pedagoga, społecznika, człowieka wielu pasji zakochanego bez reszty w Nowym Sączu. Z tej okazji w gmachu głównym Muzeum Okręgowego przy ul. Jagiellońskiej odbyło się wydarzenie, które miało przypomnieć tego ważnego dla historii miasta sądeczanina.

W wydarzenie to wpisał się między innymi tematyczny spacer, podczas którego mieszkańcy mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o społecznikowskiej pasji tego wybitnego malarza i sądeczanina, ale głównym jego motywem przewodnim był rewelacyjny pokaz mody, podczas którego została zaprezentowana moda od końca  XIX wieku po schyłek lat 30. wieku XX.

Ubiory nawiązywały do epoki, w której żył i tworzył Bolesław Barbacki

Była to nie tylko prezentacja stylowych ubiorów z minionej epoki, w tym również męskich, w których zapewne chodził także sam Bolesław Barbacki, ale odwoływała się ona do różnych aspektów codziennego życia tamtych czasów.

W tym przepięknym pokazie wzięli udział doświadczeni artyści i tancerze, ale także młodzież z nowosądeckich szkół. Klimatu dopełniało stylowe wnętrze Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Organizatorami wydarzenia byli: Fundacja Nomina Rosae, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ i Stowarzyszenie Rowery Zabytkowe – Zabrze.

Rok 2021 był w Nowym Sączu rokiem Bolesława Barbackiego

Warto przypomnieć, że w rok 2021 upłynął w Nowym Sączu pod znakiem właśnie roku Bolesława Barbackiego. W ubiegłym roku przypadała 130. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci tego wybitnego artysty. W taki sposób Rada Miasta Nowego Sącza go uhonorowała.

W ubiegły rok wpisały się też różnorodne wydarzenia związane z Bolesławem Barbackim. Na ul. Wąskiej pojawił się mural z wizerunkiemartysty, wydany został album dotyczący jego twórczości, a oryginalne działa prezentuje na wystawie sądeckie Muzeum Okręgowe. Od kwietnia do września ubiegłego roku można było oglądać nastrojową wystawę zatytułowaną "Jej portret. Bolesław Barbacki (1891-1941)”, poświęconą twórczości portretowej artysty.

Bolesław Barbacki (1891–1941) był rodowitym nowosądeczaninem. Studiował w krakowskiej ASP w pracowni Teodora Axentowicza, a następnie swój warsztat doskonalił w Paryżu.

Po powrocie do kraju Barbacki zasłynął przede wszystkim jako świetny portrecista. W swoim malarstwie kładł nacisk na realistyczne oddanie cech osoby portretowanej i wyrażenie strony psychologicznej modela. Poza bardzo licznymi portretami, dominującymi w jego twórczości, artysta malował także pejzaże i obrazy religijne. W swoim dorobku ma około 750 prac sztalugowych.

W okresie międzywojennym uznawany był za jednego z najlepszych portrecistów polskich. Był kilkakrotnie nagradzany w tej dziedzinie przez Towarzystwo Zachęty Sztuk Polskich w Warszawie, którego w 1938 r. został honorowym członkiem. Brał również udział w ponad 40 wystawach indywidualnych na terenie kraju.

Barbacki był społecznikiem, nauczycielem, propagatorem kultury oraz miłośnikiem teatru - była to jego druga, poza malarstwem, pasja życiowa. Zorganizował w Nowym Sączu amatorskie Towarzystwo Dramatyczne, w którym działał aktywnie do wybuchu II wojny światowej jako aktor, reżyser, scenograf i charakteryzator.

Po wybuchu II wojny światowej, pomimo namów przyjaciół, nie opuścił Nowego Sącza. W 1941 r. był dwukrotnie aresztowany przez gestapo – zginął 21 sierpnia 1941 r. rozstrzelany przez Niemców wraz z ponad 40 innymi mieszkańcami miasta w zbiorowej egzekucji w Biegonicach pod Nowym Sączem. ([email protected]), fot. Piotr Droździk, źródło: Fundacja Nomina Rosae.

131.rocznicę urodzin Bolesława Barbackiego




Właśnie minęła 131. rocznica urodzin Bolesława Barbackiego, artysty malarza, pedagoga, społecznika, człowieka wielu pasji zakochanego bez reszty w Nowym Sączu






Dziękujemy za przesłanie błędu