Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
08/06/2019 - 15:05

Nowy Sącz: Oni wykonali gigantyczną pracę. Miło być docenionym

Zygmunt Berdychowski, prezes Społeczno – Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin” wręczył dzisiaj w siedzibie Fundacji Sądeckiej przy ul. Barbackiego 57 w Nowym Sączu podziękowania za zbieranie podpisów pod apelem o przywrócenie jednostki wojskowej kontynuującej tradycje „Podhalańczyków”. Odebrali je sołtysi i byli sołtysi działający między innymi w Zarządzie Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Sądeckiej, a także prezesi i skarbnicy kół gminnych Kasa Wzajemnej Pomocy.

Przypomnijmy, że akcja zbierania podpisów za powrotem wojska do Nowego Sącza trwała wiele miesięcy. W te działania zaangażowało się mnóstwo osób m.in. samorządowcy Ziemi Sądeckiej i właśnie sołtysi. Wielu z nich chodziło w swoich miejscowościach od domu do domu i przybliżało mieszkańcom ideę powrotu wojska.

Czytaj także: Sukces! Wojsko Polskie wraca do Nowego Sącza - będziemy mieli piechotę górską

Odzew społeczny był ogromny. Zebrano ponad trzydzieści tysięcy podpisów, a ich efektem, wspartym oczywiście skutecznym lobbowaniem na wysokich szczeblach za tą inicjatywą, była decyzja o utworzeniu takiej jednostki.

Przypomnijmy, że pod koniec maja wicepremier Beata Szydło i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przekazali w Warszawie bardzo dobrą decyzję. W ramach 21 brygady strzelców podhalańskich powołamy będzie batalion piechoty górskiej, którego siedzibą będzie właśnie Nowy Sącz.

21. Brygada Strzelców Podhalańskich, w skład której wejdzie nowosądecki batalion, została podporządkowana formującej się 18 Dywizji Zmechanizowanej. 

Dzisiaj prezes Zygmunt Berdychowski wręczył w siedzibie Fundacji Sądeckiej podziękowania dla sołtysów i byłych sołtysów, działających między innymi w Zarządzie Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Sądeckiej, a także dla prezesów i skarbników kół gminnych Kasa Wzajemnej Pomocy.

- Po raz pierwszy na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat z Nowego Sącza coś nie ubywa – powiedział do wyróżnionych osób prezes Zygmunt Berdychowski. – Jest to absolutnie nasz największy sukces. Jest to sukces, który udało się osiągnąć – uwaga – bez żadnego polityka. Razem zebraliśmy trzydzieści tysięcy podpisów. To o czymś świadczy. Jeśli przełoży się to na przykład na tysiąc miejsc pracy na przestrzeni nawet kilkunastu lat, to, czy można sobie wyobrazić coś lepszego? – pytał prezes Berdychowski. – Bardzo wszystkim za takie zaangażowanie dziękuję.

Jedną z osób, która odebrała dziś w siedzibie Fundacji podziękowanie jest Krystyna Szewczyk, była sołtys Moszczenicy Wyżnej w gminie Stary Sącz. Funkcję sołtysa piastowała przez 25 lat do 7 kwietnia tego roku.

- Oczywiście, że zaangażowałam się w akcję zbierania podpisów - mówi pani Krystyna. - Dla mnie była to bardzo ważna sprawa. Bardzo zależało mi na tym, aby nasze wojsko wróciło do Nowego Sącza. Wiele osób podpisało się pod apelem. Nie miałam z tym najmniejszego problemu. Ludzie bardzo chętnie składali podpisy. Nasza wieś nie jest duża, a mieszkańcy podeszli do tej akcji z olbrzymim zrozumieniem. Dzisiaj tego podziękowania w ogóle się nie spodziewałam. Jest to bardzo miłe, że prezes Zygmunt Berdychowski docenił nie tylko moją pracę.

Podziękowania odebrali:

Piotr Gniadecki, prezes Zarządu Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Sądeckiej

Marian Kruczek, sołtys wsi Ptaszkowa (gmina Grybów)

Aleksander Sołtys, sołtys wsi Maciejowa (gmina Łabowa)

Jan Winiarski, sołtys wsi Roztoka - Brzeziny

Maria Tomasiak, sołtys wsi Jastrzębik

Krystyna Szewczyk, była sołtys wsi Moszczenica Wyżna

Zofia Bołoz - Franczak, sekretarz Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Sądeckiej

Podziękowania dla kół gminnych Kasa Wzajemnej Pomocy

- dla koła w Łącku (odbierał Henryk Ciepielik).

- dla koła w Przysietnicy (odbierał Kazimierz Ptaśnik)

- dla koła w Wysowej (odbierał Kazimierz Krok)

- dla koła w Piątkowej (odbierała Barbara Surman)

- dla koła w Rytrze (odbierała Danuta Stokłosa).

[email protected], fot. IM.

Oni wykonali gigantyczną pracę




Zygmunt Berdychowski, prezes Społeczno – Kulturalnego Stowarzyszenia „Sądeczanin” wręczył dzisiaj w siedzibie Fundacji Sądeckiej przy ul. Barbackiego 57 w Nowym Sączu podziękowania za zbieranie podpisów pod apelem o przywrócenie jednostki wojskowej kontynuującej tradycje „Podhalańczyków”. Odebrali je sołtysi i byli sołtysi działający między innymi w Zarządzie Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Sądeckiej, a także prezesi i skarbnicy kół gminnych Kasa Wzajemnej Pomocy.






Dziękujemy za przesłanie błędu