Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
08/11/2021 - 14:20

Nowy Sącz: okrągły jubileusz Teatru Robotniczego, a może dwóch teatrów

Prezydent Ludomir Handzel zapowiedział, że wystąpi do Rady Miasta Nowego Sącza, aby rok 2022 został ustanowiony rokiem Teatru Robotniczego. Jest to bardzo zasłużony teatr, który powstał w Nowym Sączu prawie sto lat temu. Szkopuł w tym, że wielka teatralna rodzina została podzielona pomiędzy dwa teatry funkcjonujące pod tą samą nazwą. Oba funkcjonują w Nowym Sączu.

Teatr Robotniczy im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu w 2022 roku obchodzić będzie 100-lecia istnienia. Amatorska grupa działała najpierw przy dawnym Domu Kultury Kolejarza, a potem przez wiele lat w Miejskim Ośrodku Kultury. Teraz jednak do jubileuszu szykują się można powiedzieć dwa teatry funkcjonujące pod tą samą nazwą.

W Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu, drugi natomiast w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ. Część aktorów-amatorów do sąsiedniej instytucji czyli MCK „SOKÓŁ” przenieśli się wraz ze swoim liderem Januszem Michalikiem, w momencie kiedy współpraca między MOK-iem, a teatrem zakończyła się.

Dzisiaj na konferencji prasowej w sądeckim ratuszu, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Benedykt Polański potwierdził, że ta instytucja kulturalna przygotowuje się do obchodów 100-lecia Teatru Robotniczego im. B. Barbackiego w Nowym Sączu. Zaznaczył, że ten teatr działa nieprzerwanie przy MOK od prawie stu lat. Przyszłoroczny jubileusz ma być uczczony między innymi licznymi spektaklami. Z okazji jubileuszu ma być przygotowana i wydana monografia teatru. Dyrektor Polański zaprosił wszystkie osoby, które chciałyby zaangażować się w przygotowanie teatralnego jubileuszu w gościnne progi Miejskiego Ośrodka Kultury.

Szkopuł jednak w tym, że teatralna rodzina została podzielona pomiędzy dwa teatry funkcjonujące pod tą samą nazwą. Oba działają w Nowym Sączu.

W teatrze, działającym w MCK „Sokół” pod egidą Stowarzyszenia Animatorów Kultury jest skupionych już ponad sto osób. Stowarzyszenie  Animatorów Kultury zastrzegło znak towarowy.

O tę trochę dziwną sytuację na konferencji prasowej pytali dziennikarze. Na nie odpowiadała Magdalena Majka, wiceprezydent Nowego Sącza.

- O tej sytuacji wiemy. Ma ona miejsce w Nowym Sączu. Mianowicie grupa osób związanych z Teatrem Robotniczym w przeszłości, z do końca przez nas niezrozumiałych powodów podjęła decyzję o działaniu oddzielnym, poza strukturami MOK – powiedziała wiceprezydent Majka. – MOK jest naturalnym i jedynym miejscem, przy którym Teatr Robotniczy przez 99 lat funkcjonował. Nie będziemy odnosić się do tego w jakiś szczególny sposób.

Wiceprezydent Majka przyznała, że jeśli ktoś chciałby uczestniczyć w organizowanych przez MOK obchodach związanych ze 100-leciem teatru to jest zaproszony do współpracy.

Prezydent Majka potwierdziła też na konferencji, że do Miejskiego Ośrodka Kultury wpłynęła dzisiaj prośba o to, aby MOK zaprzestał posługiwaniem się, jak się okazuje zastrzeżoną nazwą Teatr Robotniczy .

- Przyznam, że ten dokument wzbudził w nas niesmak, ponieważ jesteśmy wzywani do zaprzestania używania znaku towarowego, jakim jest Teatr Robotniczy – dodała wiceprezydent Majka. – Dla nas Teatr Robotniczy nie jest znakiem towarowym. Teatr Robotniczy nie miał nigdy zinstytucjonalizowanej formy działania. Zawsze funkcjonował jako amatorska grupa działająca przy DKK, a potem MOK.

Wiceprezydent Majka skwitowała, że miasto nie zgadza się z takimi działaniami. Stwierdziła, że takie działania nie mają podstawy prawnej.

- Teatr Robotniczy od prawie stu lat funkcjonuje przy Miejskim Ośrodku Kultury – dodała. – Jest nam przykro z powodu tego, że są środowiska, które wokół tak pięknego jubileuszu próbują stworzyć pewną hucpę.

Czytaj także: Sącz: Oświadczenie Rady Artystycznej Teatru Robotniczego im. B. Barbackiego

[email protected], fot i film. IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu