Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
28/01/2019 - 08:15

Nowy Sącz: naprawiają serce bez otwierania klatki piersiowej

Kardiologia interwencyjna dla pacjentów cierpiących na tzw. "wieńcówkę" i inne schorzenia serca jest szansą na błyskawiczną pomoc. Przede wszystkim mało inwazyjną. Współczesna kardiologia w niczym nie przypomina tej sprzed jeszcze kilkunastu lat, a na pewno sprzed kilkudziesięciu. Kardiologia interwencyjna nie rozwija się, ona pędzi do przodu wręcz w kosmicznym tempie.

O najnowocześniejszych metodach korygowania i leczenia wad serca mieszkańców Nowego Sącza i subregionu sądeckiego oraz o tym, w jakim kierunku będzie ewoluowała ta dziedzina medycyny rozmawiamy z światowej sławy kardiochirurgiem prof. dr. hab. med. Dariuszem Dudkiem, kierownikiem II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i zastępcą kierownika Kliniki Kardiologii Interwencyjnej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

W oddanym do użytku jesienią 2017 roku nowoczesnym Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii "Intercard" przy ul. Kilińskiego 68 w Nowym Sączu, w którym pan profesor regularnie operuje, dzieją się prawdziwe "cuda". Cuda, które oferuje pacjentom współczesna kardiologia interwencyjna. Na jaką pomoc pacjenci mogą liczyć w tym ośrodku?

- Centrum Kardiologii Inwazyjnej. Elektroterapii i Angiologii jest obiektem oferującym pełny zakres kompleksowego leczenia pacjenta, zaczynając od diagnozy po wszelkiego rodzaju zabiegi kardiologiczne, w tym oczywiście zabiegi hybrydowe, kompleksową opiekę, w tym również prewencyjną. Jest to jeden z najlepszych i najnowocześniejszych ośrodków, nie tylko w Polsce, ale Europie. Oferuje on wszystko to, co jest dostępne we współczesnej kardiologii. "Cuda", o których pani wspomniała dokonują się we wspaniale wyposażonej hybrydowej sali operacyjnej. Wykonujemy w niej pełne spektrum zabiegów kardiologicznych między innymi: wszczepianie stałych i czasowych układów stymulujących serce (rozruszniki, kardiowertery - defibrylatory ICD). Wszczepiamy również najmniejsze rozruszniki bezprzewodowe na świecie - rozruszniki Micra. Do tych zabiegów kwalifikuje się wąska grupa pacjentów. Sądecki ośrodek jest drugim centrum medycznym w Małopolsce, w którym odbywają się takie operacje. Są one również wykonywane w Szpitalu im. Jana Pawła II  w Krakowie. Sądecki ośrodek zabezpiecza, pod kątem kardiologicznym, cały subregion nowosądecki, a jest to - co warto podkreślić - półmilionowa populacja.

Kardiologia interwencyjna jest dziedziną medycyny, która zmienia się, jak w kalejdoskopie. Podczas międzynarodowych warsztatów dla lekarzy, które  odbyły się kilka tygodni temu w Krakowie prezentowane były nowe obszary działania. Co to oznacza dla pacjentów?

- Nawiązując do tych nowych obszarów działania rozmawialiśmy w gronie specjalistów o nowościach dla pacjentów. Mam tu na myśli leczenie ostrych zespołów wieńcowych i związane z tym zabiegi. Są one przeprowadzane od kilkunastu lat w naszym Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii działającym przy Szpitalu im. J. Śniadeckiego przy ul. Młyńskiej w Nowym Sączu. W ramach warsztatów pokazaliśmy nowe urządzenia i techniki zabiegowe, które zwiększają dodatkowo bezpieczeństwo i skuteczność zabiegów wieńcowych. Lekarze, dzięki nowoczesnym technikom mogą dotrzeć do trudno dostępnych, krętych zwężeń w naczyniach. Rozmawialiśmy również o nowinkach dotyczących zabiegów strukturalnych Jest to już inny rodzaj kardiologii. Nie dotyczy ona już naczyń wieńcowych. Lekarze, wykonując zabiegi strukturalne, pracują, jak sama nazwa wskazuje, w strukturach serca (na zastawkach, ścianach serca, w jego komorach i w przedsionkach). W tych zabiegach stosowane są techniki mało inwazyjne, hybrydowe.

Naprawiają serca bez otwierania klatki piersiowej




Kardiologia interwencyjna dla pacjentów cierpiących na tzw. "wieńcówkę" i inne schorzenia serca jest szansą na błyskawiczną pomoc. Przede wszystkim mało inwazyjną. Współczesna kardiologia w niczym nie przypomina tej sprzed jeszcze kilkunastu lat, a na pewno sprzed kilkudziesięciu. Kardiologia interwencyjna nie rozwija się, ona pędzi do przodu wręcz w kosmicznym tempie.






Dziękujemy za przesłanie błędu