Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 3 czerwca. Imieniny: Anatola, Leszka, Tamary
22/05/2020 - 14:15

Nowy Sącz: łąka kwietna już posiana. Pochłania smog i cieszy oko

W niektórych miastach Polski, chociażby w Krakowie czy na Śląsku furorę robią wysiewane łąki kwietne. To nie żadna fanaberia. Nawet jeśli rozpatrywać to w kategorii nowej mody, to jest to pomysł jak najbardziej słuszny i godny rozpropagowania. Takie łąki kwietne zastępujące wodochłonne strzyżone trawniki są – w dobie alarmujących informacji o suszy - z pewnością dobrym rozwiązaniem. Taka łąka kwietna została właśnie założona na osiedlu Milenium w Nowym Sączu. Osiedlu administrowanym przez Grodzką Spółdzielnię Mieszkaniową.

Na takie łąki kwiatowe zdecydowano się między innymi w: Katowicach, Rybniku, Siemianowicach Śląskich, a także w innych miastach, chociażby w Krakowie i Białymstoku.

Czytaj także: Czy Nowy Sącz dołączy do miast z łąkami antysmogowymi? To filtry wyłapujące pyły

Łąki kwietne są przyjazną środowisku alternatywą dla uciążliwych i kosztownych trawników. Nie trzeba ich regularnie kosić, podlewać ani nawozić. Są łatwe w utrzymaniu i mało wymagające. Nie pożerają też tyle wody, co potrzebna jest do podlewania miejskiego trawnika.

Łąki kwietnie mają jeszcze jedną zaletę. Otóż pomagają one w walce z miejskim smogiem.

Jesienią ubiegłego roku o tworzenie takich łąk apelował do prezydenta Ludomira Handzla Jakub Prokopowicz, radny z Klubu Koalicja Nowosądecka Rady Miasta Nowego Sącza.

- Co to jest łąka kwiatowa? Tereny zielone, przede wszystkim pasy zieleni przy drogach obsadza się w mieście, specjalną mieszanką roślin wyłapujących spaliny i pył pochodzący z transportu – mówił portalowi Sądeczanin.info we wrześniu ubiegłego roku radny Jakub Prokopowicz. - Jeśli takie rozwiązanie zostało wdrożone w niektórych miastach, to dlaczego nie można spróbować coś takiego zrealizować w Nowym Sączu?

Czytaj na następnej stronieDziękujemy za przesłanie błędu