Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 sierpnia. Imieniny: Ireneusza, Konstantego, Marii
06/02/2018 - 14:15

Nowy Sącz: Im bliżej wiosny grypa coraz bardziej atakuje. Ponad stu pacjentów trafiło do szpitali

W Małopolsce rośnie, niestety liczba zachorowań na grypę oraz infekcje grypopodobne. W naszym regionie najwięcej chorych jest w powiecie gorlickim. Ośmioro chorych z terenu gorlickiego i nowosądeckiego trafiło do szpitali.

Na Sądecczyźnie i w sąsiednich powiatach ścisnęło mrozem. Może minusowa temperatura wymrozi groźne wirusy, które kładą do łóżek mieszkańców naszego regionu?

Zobacz także: Na Sądecczyźnie szaleje grypa. Tłumy chorych w przychodniach. Czy to już epidemia?

W przychodniach do lekarzy ustawiają się długie kolejki. Codziennie część chorych czeka też w domach na lekarską wizytę domową.

- W całym województwie rośnie liczba zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne – mówi Jacek Żak, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie.

W okresie od 23 do 31 stycznia br. liczba zachorowań na grypę oraz infekcje grypopodobne w województwie małopolskim wyniosła 39 125 przypadków. W okresie od 16 do 22 stycznia na terenie województwa odnotowano ponad dwadzieścia tysięcy przypadków.

 Z danych, które spłynęły do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie wynika, że w powiecie gorlickim, od 23 do 31 stycznia stwierdzono 2202 przypadki grypy i zachorowań grypopodobnych. W powiecie nowosądeckim było ich 1326, a w limanowskim – 409.

- O wzroście zapadalności możemy mówić w każdym powiecie w województwie – dodaje rzecznik WSSE w Krakowie.

Grypa może być groźna, zwłaszcza w przypadku osób starszych chorujących na wiele innych schorzeń, w przypadku ludzi mających mniejszą odporność oraz w przypadku dzieci. Najlepiej „wyleżeć” ją w domu i ją, jak mówią lekarze doleczyć.

Od 23 do 31 stycznia do szpitali w całej Małopolsce trafiło 108 chorych. Część musiała być hospitalizowana z powodu powikłań.

- W powiecie nowosądeckim do szpitali znajdujących się na tym terenie trafiło dwóch chorych, a w powiecie gorlickim aż sześcioro chorych – stwierdza Jacek Żak.

[email protected]., fot. JM.

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu


Sierpniowy miesięcznik "Sądeczanin"