Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
01/10/2020 - 18:20

Nowy Sącz i powiat nowosądecki wracają do strefy żółtej. Co to oznacza?

Na twitterze Ministerstwa Zdrowia kilka minut temu ukazała się aktualna lista powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami (żółtymi i czerwonymi). Powiat limanowski znalazł się w czerwonej strefie, a Nowy Sącz i powiat nowosądecki w strefie żółtej. Zmiany wchodzą w życie od soboty (3 października).

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów został opublikowany najpierw na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Czytaj także: Nowy Sącz: oddział kardiologiczno-internistyczny zamknięty. Koronawirus

Powiaty i miasta, które znajdą się w czerwonej strefie:

- limanowski, myślenicki, nowotarski i tatrzański w województwie małopolskim,

- aleksandrowski i żniński

- białostocki 

- działdowski 

- gostyński, krotoszyński i międzychodzki 

- głubczycki 

- kartuski i miasto na prawach powiatu Sopot 

- kłobucki 

- łęczyński 

- otwocki 

W strefie żółtej znajdą się następujące miasta i powiaty

- nowosądecki, miasto na prawach powiatu Nowy Sącz, suski i wadowicki w województwie małopolskim,

- bartoszycki, iławski i nidzicki 

- bełchatowski, piotrkowski i wieluński 

- brzeski i oleski 

- bytowski, gdański, kościerski, nowodworski, miasto na prawach powiatu Gdańsk, miasto na prawach powiatu Gdynia, pucki, słupski i wejherowski

- dębicki, miasto na prawach powiatu Rzeszów i mielecki 

- janowski 

- kielecki i miasto na prawach powiatu Kielce 

- miasto na prawach powiatu Szczecin 

- ostrowski i wolsztyński 

- przasnyski i żyrardowski 

- trzebnicki 

- wysokomazowiecki  

Czytaj także: Koronawirus: Ile nowych zakażeń na Sądecczyźnie? Wirus ani myśli ustępować

Przypomnijmy, że aktualizacja stref z dodatkowymi obostrzeniami jest dokonywana na podstawie analizy dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich czternastu dni. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do "czerwonej" strefy, a jeśli między sześcioma a 12 na 10 tys. mieszkańców to do "żółtej".

Od soboty (3 października) mieszkańcy Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego będą musieli ponownie obowiązkowo nosić maseczki czy przyłbice zakrywające usta i nos w przestrzeni publicznej.

Tak więc sądeczanie nie długo nacieszyli się zluzowaniem obostrzeń. Przypomnijmy, że przez ponad miesiąc, kiedy Nowy Sącz znajdował się czerwonej strefie mieszkańcy chodzili w maseczce, albo przyłbicy w przestrzeni publicznej. I naprawdę wielu z nich było już zmęczonych stosowaniem się do tego wymogu.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział we wtorek podczas konferencji prasowej, że obostrzeń w najbliższym czasie będzie więcej i będą bardziej rygorystyczne. Jednym z nich jest właśnie obowiązek noszenia maseczki w przestrzeni publicznej przez mieszkańców miast i powiatów objętych strefą żółtą.

- Jeśli rozporządzenie wejdzie w życie to mieszkańcy Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego będą mieli obowiązek noszenia maseczki, bądź przyłbicy w przestrzeni publicznej. Ponadto zgromadzenia i wesela będą ograniczone do 75 osób. – powiedziała portalowi Sądeczanin.info, jeszcze przed aktualizacją listy powiatów Małgorzata Kuśmierkiewicz, dyrektor Wydziału Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej Urzędu Miasta w Nowym Sączu. – Moim zdaniem będzie to słuszna decyzja rządu.

Zaczęła się jesień, a jest to okres zwiększonej zapadalności na przeziębienia i różnego rodzaju infekcje grypopodobne. Ten rok jest jednak specyficzny. Jest to rok koronawirusowy.

- Stosujmy się do tych zaleceń – dodaje nasza rozmówczyni. – Dbajmy w tym czasie o swoją odporność. Bierzmy witaminy, oczywiście w porozumieniu z lekarzem. Odżywiajmy się dobrze. Jeśli to możliwe szczepmy się na grypę.

W strefie czerwonej

Obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej. Obowiązuje także zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób - jedna na 10 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności.

W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział w uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem osób zajmujących się obsługą. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się, ale bez udziału publiczności.

W strefie żółtej

W strefie "żółtej" obowiązuje m.in. limit jednej osoby na cztery m kw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób - jedna na siedem m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

Nowe obostrzenia

- Obowiązek noszenia maseczki w przestrzeni publicznej w strefie żółtej

- Ograniczenie zgromadzeń i wesel:

- w strefie zielonej - maksymalnie 100 osób

- w strefie żółtej - maksymalnie 75 osób

- w strefie czerwonej - maksymalnie 50 osób

W strefie czerwonej - ograniczenie działalności punktów gastronomicznych, pubów i barów - do godz. 22.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. arch. Sadeczanin.info, źródło i fot.: MZ twitter.Dziękujemy za przesłanie błędu