Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 17 maja. Imieniny: Brunony, Sławomira, Wery
01/03/2015 - 11:29

Nowy Sącz: Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w WKU-u

Dzisiaj (1 marca) w Nowym Sączu odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
W budynku Wojskowej Komendy Uzupełnień w Izbie Pamięci Narodowej upamiętniającej miejsce kaźni Polaków w latach II wojny światowej i terroru stalinowskiego (1939-1956) odbyła się uroczystość nawiązująca do tamtych lat.

Młodzież przedstawiła historyczny obraz wspomnień z przesłuchań nieżyjących więźniów katowni z czasów II wojny światowej i reżimu stalinowskiego. Złożony został także hołd ofiarom obu totalitaryzmów XX wieku.

Uczestnicy uroczystości wysłuchali wspomnień Zofii Rysiówny z pobytu na przesłuchaniu przez Heinricha Hamanna (szefa nowosądeckiego Gestapo w latach 1939-1943), Feliksa Trzajny z przesłuchania na Gestapo w Nowym Sączu w 1944 roku i ks. Wojciecha Zygmunta, opisującego próbę ucieczki z budynku Urzędu Bezpieczeństwa w 1948 roku.

Głos zabrał Marian Ryba, członek Zarządu powiatu nowosądeckiego:

- Składam hołd tym, którzy nie pogodzili się z sowiecką okupacją kraju i podjęli walkę z komunistycznym zniewoleniem. Szczególnie bliska jest mi Polska Podziemna Armia Niepodległościowa, a w szczególności postać Tadeusza Ryby (pseudonim "Jeleń"), mojego kuzyna, którzy walczył w jej szeregach i oddał życie za wolną i niepodległą Polskę.

Uroczystość zakończyło złożenie wieńców w Izbie Pamięci Narodowej, która została udostępniona do zwiedzenia od godziny 10.00 do 11.00. W ciągu godziny odwiedziło ją kilkadziesiąt osób. Cela kaźni zachowana przez władze WKU, to dowód odpowiedzialności, przekazany następnym pokoleniom, symbol walki Polaków o wolną i niepodległą Polskę.

Wspomnienia czytali: Maciej Uszko, Paweł Skoczeń i Paweł Zieliński. O muzyczną oprawę uroczystości zadbali: Anna Bodziony, Krystian Kolasa i Danel Żelasko. Na uroczystości były obecne poczty sztandarowe Technikum Budowlanego z Nowego Sącza i Szkoły Podstawowej z Gabonia.

Uroczystość zorganizowały: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej” (pod kierownictwem prezesa, Stanisława Dyrka) i Fundacja "Osądź mnie Boże" imienia ks. Władysława Gurgacza TJ z Nowego Sącza.

(Rob)
Fot. Rob


 






Dziękujemy za przesłanie błędu