Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 7 maja. Imieniny: Augusta, Gizeli, Ludomiry
25/11/2019 - 18:55

Nowy Sącz: dotąd nikt nie wygrał z zaniedbanymi kamienicami i gruzowiskami

Estetyka miasta czym prędzej wymaga poprawy – uważają władze Nowego Sącza i chcą wymóc na właścicielach zaniedbanych, prywatnych kamienic, a także innych budynków w centrum miasta, by wreszcie zadbali o ich wygląd. Czy jedno pismo to załatwi?

Pismo, aby podjąć w tej kwestii działania, zostało skierowane do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla miasta Nowego Sącza. Czemu służyć mają takie kroki?

Władze Nowego Sącza chcą uporządkować publiczną przestrzeń i skłonić prywatnych właścicieli kamienic znajdujących się na sądeckiej starówce i w jej obrębie, jak również i innych budynków do zadbania o ich estetykę. Wiązałoby się to oczywiście z większym lub mniejszym remontem.

Sądecka starówka jest wspaniałą perełką miasta. Rynek z ratuszem i otaczającymi go kamienicami uchodzi za jeden z najpiękniejszych w Polsce. Ale… Niektóre kamienice od dawna proszą się o kapitalny remont, a takie są, oczywiście, bardzo kosztowne.

Stosowne pismo już zostało skierowane do Arkadiusza Niki, powiatowego inspektora nadzoru budowlanego dla miasta Nowego Sącza. Włodarze Nowego Sącza zwracają się w nim o weryfikację stanu technicznego, na razie czterech budynków znajdujących się w ścisłym centrum miasta. Chodzi o kamienice przy ul. Rynek 23 (róg Rynek i ul. Wąska), Rynek 31 (róg Rynek, ul. Lwowska), ogromną kamienicę przy ul. Szwedzkiej 9 (dawna siedziba sądeckiej policji), która od dobrych kilku lat stoi pusta i popada w ruinę, a także o kamienicę przy ul. Wałowej 29 (róg ul. Wałowej i Matejki).

Powodem podjęcia ze strony miasta tak radykalnych działań jest chęć odnowy ścisłego centrum miasta. Pierwsze kroki w tym kierunku zostały już zrobione. Została chociażby wyremontowana nawierzchnia ulic wokół rynku, a także totalnie zaniedbana ulica Wąska.

- Miasto czym prędzej wymaga poprawy estetyki! – uważają gospodarze Nowego Sącza. - Koniec straszących opustoszałych i zaniedbanych kamienic. Koniec straszących gruzowisk. Będziemy na bieżąco monitorować działania Nadzoru Budowlanego, tak aby Nowy Sącz odzyskał swój blask.

Co na to powiatowy inspektor nadzoru budowlanego dla miasta Nowego Sącza?

- Chciałbym zaznaczyć, że Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego zajmuje się w głównej mierze kontrolą procesu budowlanego i odbiorem obiektów – tłumaczy Arkadiusz Nika. – W tym zakresie wydajemy decyzje administracyjne, wszczynamy postępowania.  Oczywiście w przypadku wskazanych w piśmie kamienic dokonamy sprawdzenia i jeśli okaże się, że faktycznie stan techniczny i estetyka budynków będzie budziła zastrzeżenia, to zostanie wszczęte postepowanie administracyjne.

Takie postępowanie administracyjne jest prowadzone w stosunku do właściciela bądź zarządcy obiektu, który to obiekt nie tylko „oszpeca” otoczenie, ale przede wszystkim znajduje się w nieodpowiednim stanie technicznym. Bardzo często PINB zbierając materiały i dowody w danej sprawie zleca również ekspertyzę techniczną. Finałem sprawy jest wydanie decyzji administracyjnej, na które przysługuje stronie odwołanie do organu drugiej instancji.

- Należy jednak zauważyć, że estetyka obiektu jest kwestią subiektywną, na którą wpływa szereg czynników – dodaje Arkadiusz Nika. – Na przykład umieszczenie napisów czy graffiti na ścianie budynku należy rozpatrywać w kategoriach uszkodzenia mienia, a więc w takim przypadku powinny mieć zastosowanie przepisy karne. Ocena estetyki jest sprawą odwołującą się do gustów i odczuć oceniającego.

Okazuje się jednak, że żaden przepis prawa budowlanego nie daje podstaw do nałożenia na właściciela kamienicy obowiązku przeprowadzenia remontu.

- My możemy jedynie zobligować właściciela budynku do tego, aby usunął występujące w danym obiekcie zagrożenie – wyjaśnia nasz rozmówca. – To, czy ktoś chce na przykład odnowić elewację, czy wyremontować kamienicę jest jego dobrą wolą.

Warto jednak zaznaczyć, że w ostatnim czasie w Nowym Sączu kilka prywatnych kamienic na sądeckiej starówce i nie tylko zostało odnowionych. I teraz cieszą oko sądeczan. Trzeba mieć jednak świadomość, że takie remonty są bardzo kosztowne.

Warto również zaznaczyć, że na każdym właścicielu budynku w mieście ciąży obowiązek utrzymywania obiektu w dobrym stanie technicznym i wykonywania na bieżąco niezbędnych przeglądów.

[email protected], fot. IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu